1398-01-03
دانستنی‌های سلامتی

نقشه جهانی شیوع آنفولانزا و هشدار بیل گیتس! مرگ بیش از ۳۰ میلیون انسان طی ۶ ماه

نقشه جهانی شیوع آنفولانزا

سال ۱۹۸۱ شیوع آنفولانزا یک فاجعه انسانی بود. کشف پنی سیلین و آنتی بیوتیک ها آن ها را نزدیک به ۱۰۰ سال مغلوب انسان کرد. ولی این بار گویا ویروس های بیماری زا از جمله آنفلوانزا قصد انتقام دارند. با جهش ژنتیکی و مقاوم شدن به آنتی بیوتیک با قدرت بیشتری آماده جنگ با انسان شده اند.

شیوع آنفولانزا و نقشه شبیه سازی شده آن که به درخواست بیل گیتس آماده شد، نشان می دهد ویروس مرگبار و کشنده این بیماری می تواند مثل آنفولانزای سال ۱۹۱۸ جامعه بشری را تهدید کند و بیش از ۳۰ میلیون نفر را در طی ۶ ماه در سراسر جهان راهی دیاری دیگر کند.

در نت نوشت امروز از پیش بینی شیوع آنفولانزا و هشدار بیل گیتس بخوانید.

بیل گیتس

شاید او را بتوان خیرترین فرد ثروتمند جهان و یکی از بهترین انسان های روی زمین نامید. ثروتمندی که فقط قول حمایت از فرزندانش را تا پایان تحصیلات دانشگاهی داده و به آن ها گفته است هیچ ارثی از ثروت بیکرانش نصیب آنها نخواهد داد. چرا که یکی از برنامه های او ریشه کن کردن فقر طی ۳۰ سال آینده از روی کره زمین است. مایکل بلومبرگ بنیانگذار بلومبرگ در این هدف مهم همراه او است. از دیگر برنامه های او سرمایه گذاری در بهداشت و سلامت در سراسر جهان است. به همین دلیل از کارشناسان بهداشت خواست تا شیوع بیماری مرگبار آنفولانزای اخیر را بازسازی کنند تا معلوم شود چه اتفاقی می افتد. خطری که باید به اطلاع جامعه جهانی و تک تک افراد برسد.

هر چند کشف پنی سیلین و به دنبال آن انواع آنتی بیوتیک ها انقلابی در کنترل بیماری های عفونی و از جمله آنفلوانزا بود، ولی مقاومت به آن ها و جهش های ویروس های آنفلوانزا وضع را چنان وخیم کرده است که بیل گیتس می گوید این بار  با وجود امکانات پزشکی نزدیک به ۳۳ میلیون نفر در طی ۶ ماه خواهند مرد.

شیوع آنفولانزا در سال ۱۹۱۸

در این سال درست ۱۰۰ سال پیش، بیماری آنفولانزا سراسر آمریکا را گرفت. هر چند بیماری در آمریکا فقط ۵ هفته شایع بود ولی طی یک سال حدود ۵۰۰ میلیون نفر از مردم جهان – یعنی یک سوم جمعیت جهان – به بیماری مبتلا شدند. هر چند آمار دقیقی از آن دوره در دسترس نیست ولی برآورد می شود بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان کشته شدند. در آمریکا طی ۵ هفته ۰۰۰ر۶۷۵ نفر در اثر آنفلوانزا فوت کردند.

آنتی بیوتیک ها

با کشف پنی سیلین و بعد از آن انواع آنتی بیوتیک ها انقلابی در صنعت دارویی و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله آنفولانزا پیدا شد. جامعه جهانی دیگر نگران سرماخوردگی و آنفلوانزا نبود. تب نگرانی از بیماری های مسری فروکش کرد. ولی ویروس آنفلوانزا و بیماری های مسری مثل هر موجود زنده دیگری برای زنده ماندن خود تلاش می کند و هر بار پس از مدتی که در معرض آنتی بیوتیک ها قرار می گیرد با جهش سلولی خود را مقاوم تر می کند.

علاوه بر آن، امروزه ارتباطات مردم گسترده است. فقط باد یا موجودات زنده ویروس را انتقال نمی دهند. سفرهایی که پیش از این چندین ماه طول می کشید در عرض چند ساعت با هواپیما میسر است. انسان ها نیز ناقل بیماری هستند بی آن که خودشان بدانند. به همین دلیل در شرایط حاضر در صورت شیوع بیماری انسان ها بیشتر بیماری را و البته با سرعت بسیار بیشتری منتقل می کنند. بخصوص که در طی روزهای اول شخص بدون هیچ علامتی ویروس را با خود به جاهای مختلف حمل می کند.

بیل گیتس درباره شیوع آنفولانزا هشدار می دهد

او بارها است به جامعه جهانی هشدار داده است در صورتی که یک بیماری مسری شیوع پیدا کند خطری بیش از سال ۱۹۱۸ جامعه بشری را تهدید می کند. نگرانی او از این موضوع باعث شد تا جامعه پزشکی ماساچوست و مجله دارویی نیوانگلند به درخواست او برای شبیه سازی انتشار ویروس خطرناک پاسخ مثبت دهند.

بیل گیتس می گوید: «در صورتی که ویروسی مسری انتشار پیدا کند شرایط کنونی توانایی مقابله با آن را ندارد. چرا که مدیریت بحران ضعیف است. دنیا به اندازه ای که به فوریت خود را برای جنگ آماده می کند باید بتواند به سرعت برای مقابله با بیماری نیز وارد عمل شود.»

شبیه سازی خارق العاده شیوع آنفولانزا

در این شبیه سازی با توجه به جمعیت جهان در سال ۱۹۱۸ و کشته شدن تقریبا ۳۳ میلیون، نسبت شیوع بیماری و مرگ و میر ناشی از آن با جمعیت کنونی و البته در نظر گرفتن تجهیزات و پیشرفت پزشکی محاسبه گردید. طی یک سخنرانی و با نشان دادن شبیه سازی؛ بیل گیتس تاکید کرد تاثیر شیوع آنفولانزا این بار خطرناک تر و فاجعه بارتر از قرن گذشته است. این بار نه یک منطقه که تمام دنیا حتی گوشه و کناردور افتاده آن در معرض خطر است.

شبیه سازی چه نشان می دهد؟

شبیه سازی توسط موسسه مدلسازی بیماری ها Institute for Disease Modeling انجام شد. آن ها اعتقاد دارند ویروس ها هوشمندند و هم اکنون به دنبال کاندیدای مناسب برای اپیدمی بعدی جهان هستند. چیزی که محققان و متخصصان با تاکید اعتقاد دارند دیر یا زود اتفاق می افتد و آن ها انسان را انتخاب می کنند.

چنانچه در سال جاری نزدیک به یک میلیون نفر در نتیجه آنفلوانزا در سراسر دنیا فوت کردند. این آماری است که مزکز جهانی کنترل و پیشگیری بیماری ها CDC ارائه کرده است.

ویروس های بیماری زای بسیار قدرتمند

پاتوژن یا بیماری زا یا بیماری گر از جمله ویروس آنفلوانزا که یکی از انواع قدرتمند آن است، توانایی دارد تا به سرعت انتشار یابد. در سال های اخیر شاهد بیماری های خطرناک و کشنده ای مثل سارس SARS و مرس MERS بوده ایم که عملا انسان در برابر آن ها ناتوان بوده است.

همان طور که بیل گیتس در سخنرانی اش گفت با نفوذ هر چه بیشتر انسان به حیات وحش، و افزایش جمعیت جهان ویروس های جدیدی جامعه بشری را تهدید می کند. از طرف دیگر او اعتقاد دارد این پاتوژن ها قوی تر شده و قدرت انتشار بیشتری دارند. او می گوید درست مثل جرقه ای در جنگل که به سرعت آتش را گسترش می دهد این ویروس ها هم به همین شکل عمل می کنند. چیزی که هم در مورد جنگل ها و بیماری ها در سال های اخیر شاهدش بوده ایم.

ممنوعیت تحقیقات ویروسی و مهندسی ویروس ها در آمریکا

دولت آمریکا اخیرا کار با ویروس ها در آزمایشگاه و مهندسی ویروس ها را ممنوع کرده است. هر چند محققان اعتقاد دارند مهندسی ویروس کمک می کند تا رفتار آن ها و جهش های ژنتیکی شان را بفهمیم و راه های پیشگیری از آن ها را پیدا کنیم، ولی آن چه در مورد ویروس ایدز اتفاق افتاد دولت آمریکا را ناچار به ممنوعیت این گونه تحقیقات کرد.

بیل گیتس کاری به قوانین ندارد. او نگران جامعه بشری است و شیوع بیماری های مسری و شیوع آنفولانزا را یک دغدغه جهانی می داند که همه دولت ها و تک تک افراد جامعه نسبت به آن مسئول هستند.

منبع:

businessinsider.com

 

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا