1398-03-04
سینمای جهان

تحلیل فیلم Fargo کاری از برادران کوئن

تحلیل فیلم Fargo

حدود بیست و یک سال پیش زوج هنری موفق، برادران کوئن ؛ جوئل و ایتن داستان تلخی را دستمایه ی اثر هنری خود به نام فیلم Fargo قرار دادند. داستان Fargo این قرار است: در زمستان سال ۱۹۸۷جری لاندرگارد ویلیام اچ مِیسی فروشنده ی اتومبیل، به شدت درگیر مشکلات مالی است.

حدود بیست و یک سال پیش زوج هنری موفق، برادران کوئن Coen brothers؛ جوئل و ایتن داستان تلخی را دستمایه ی اثر هنری خود به نام فیلم Fargo قرار دادند. داستان Fargo این قرار است: در زمستان سال ۱۹۸۷جری لاندرگارد ویلیام اچ مِیسی فروشنده ی اتومبیل، به شدت درگیر مشکلات مالی است. او برای رهایی از بدهی هایش به شهر فارگو، ایالت داکوتای شمالی می رود و دو آدم ربا را برای دزدیدن همسرش اجیر می کند. جری می خواهد به واسطه ی این آدم ربایی از پدر ثروتمند همسرش اخاذی کند. در ادامه با نقد و تحلیل فیلم Fargo با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶

پوستر فیلم Fargo ساخته‌ی برادران کوئن

پوستر فیلم Fargo ساخته‌ی برادران کوئن

تحلیل فیلم Fargo ؛ ردّ خون در دل زمین‌های پوشیده از برف

برای شروع تحلیل فیلم Fargo به سراغ داستان این فیلم می رویم، در یک روز سرد زمستانی جین همسر جری در خانه نشسته، تلویزیون می بیند و بافتنی می بافد ناگهان مردی با نقاب سیاه، شیشه ی پنجره را می شکند و وارد خانه می شود. جین سعی بر فرار دارد اما در نهایت بعد از ضرب و شتم، آدم ربایان موفق به دزدیدن او می شوند. بعد از آدم ربایی افراد بی گناهی شامل یک پلیس و چند نفری از یک خانواده توسط آدم ربایان کشته می شوند و همین موضوع پای پلیس محلی را وسط می کشد. مارج گاندرسون “فرانسیس لوئیس مک دورمند” پلیس محلی بارداری است که منتظر تولد اولین فرزندش است. صبح روز بعد او با زنگ تلفن خانه بیدار می شود، او به دنبال حل این معما و یافتن جواب آن می رود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم The Ballad of Buster Scruggs اثر برادران کوئن ؛ رکوئیم

تیزر فیلم Fargo

 

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Atomic Blonde کاری از دیوید لیچ 

فارگو نام بزرگ ترین شهر در ایالت داکوتای شمالی ایالات متحدۀ آمریکاست اما هیچ صحنه ای از فیلم در آنجا فیلمبرداری نشده و بیشتر در  کانادا گرفته شده است. فیلم Fargo با یک نوشته آغاز می شود که توجه مخاطب را به خود جلب می کند: “این یک داستان واقعی است. به تقاضای بازماندگان نام ها تغییر کرده است.” اما ماه ها بعد در کمال تعجب کارگردان منتشر کرد که نه تنها داستان واقعی نیست بلکه کاملاَ ساختگی است.

در تحلیل فیلم Fargo باید گفت داستان Fargo روایتی خطی دارد. روایتی از خشونت آشکار و پنهان در جامعه ی آن سال های آمریکا که در بستری از زمین های پوشیده از برف و منجمدِ سرما زده اتفاق می افتد. فارگو داستانی جنایی است با ته مایه ای از کمیک. این خشونت با حجم سرما و برفی که زمین را سفید پوش می کند در تناقض جالبی قرار می گیرد. ردّ خون بر زمین سفید. فارگو نقش زن را در جامعه در نقش پلیسی که می خواهد سره را از ناسره تشخیص دهد پر رنگ نشان می دهد و این نقطه ی مقابل آن نادیده گرفتنی است که در کشورهای جهان سوم اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ اثر رابرت زمکیس ۱۹۹۴

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ROOM ؛ کاری از لنی آبراهامسون، اتاق ما هستیم!

تحلیل فیلم Frago

تحلیل فیلم Frago

سربازرس مارج با همسرش زندگی ساده ای دارد. همسرش نقاش است و وقتی درباره ی طراحی تمبرهای سه سنتی از مارج نظر می خواهد او در نهایت عشق بی آلایش به همسرش می گوید: «موقعی که پول پست را بالا ببرند مردم به این تمبرهای ارزان نیاز دارند.» در مقابل جری زیاده خواه است و از عشق همسر و زندگی خانوادگی آرامشان برای بدست آوردن پول می گذرد اما نمی داند که نقشه ی نا فرجامش چه تاوان سنگینی را برایش دارد. جری یادآور این دیالوگ فیلم Fargo است: زندگی بیشتر از این پول ها می ارزه!

مارج در حالی که یکی از قاتلان به زور پای دستیار کشته شده اش “استیو بوشمی” را در دستگاه چوب خورد کن هل می دهد، معما را حل می کند. پس از آن به سراغ جری که قبل از آن همه چیز را حاشا کرده است می رود و در نهایت در یک متل او را دستگیر می کند و به داستان خاتمه می دهد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم ‌Hacksaw Ridge ؛ اعتقادات بی سلاح

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Gravity ساخته آلفونسو کوارون

فارگو فیلمی از برادران کوئن محصول سال ۱۹۹۶

Fargo فیلمی از برادران کوئن محصول سال ۱۹۹۶

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا