1397-12-02
زندگی و سلامت

چرا فراموش کردن مسائل برای مغز انسان مفید است !!!

forgetful-brain-FI

طبق نظریه دانشمندان رشد نورون ها در هیپوکمپ مغز انسان سبب افزایش میزان فراموشی می گردد حفظ خاطرات و نگهداری از اطلاعات مرتبط با آنها در این بخش از مغز انجام می شود که در صورت کارکرد صحیح مغز، فراموشی به سراغ انسان می آید

فراموش کردن بسیاری از امور روزانه و تکراری امری عادی و رایج است. برای شما هم پیش آمده فراموش کنید کلید ها بردارید، قرار ملاقاتی را از دست بدهید، لیست خرید را فراموش کنید و …

فراموشی به خصوص در زمانهایی که فکر بیشتری دارید یک امر عادی تلقی می شود. اما دانشمندان به تازگی دریافته اند که فراموش کردن حقیقتا یک نشانه است که مغز شما کاملا درست کار می کند.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : درخشش ابدی یک ذهن پاک؛ زندگی گر هزار باره بود، بار دیگر تو بار دیگر تو

تیز هوشی یا فراموشی ؟

forgetful-brain-FI

همیشه تیز هوش و باهوش بودن ربطی به فراموشی خاطرات ندارد. ممکن است فردی به راحتی بتواند یک بازی هوش سه بعدی را حل کند ولی به راحتی نتواند خاطرات سه سال گذشته اش را به خاطر بیاورد.

دانشمندان و محققان با استفاده از یک روش تصویر برداری رزونانس مغناطیسی توانستند عملکرد مغز ۲۰ انسان بالغ سالم را کنترل کنند. آنها تحت یک آزمون حافظه ساده قرار گرفتند و نتیجه این بود که اطلاعات تکراری و یا آسان به راحتی از بین می روند.

یک سری اطلاعات تکراری که بیشتر افراد همیشه به خاطر دارند را فراموش می کنند. فرآیند فراموشی یک هدف کاربردی بسیار خوب برای مغز انسان به شمار می رود. می توان گفت که یک مغز تیز هوش و قوی دلیل بر اینکه هیچ وقت خاطره ای  را فراموش کند نیست.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : به مغز خود بیاموزید که چگونه نگرانی‌ها را متوقف کند آموزش گام به گام آرامش

فراموشی یک نشانه خوب

کم شدن حافظه مغز مزایای بسیاری برای انسان می تواند داشته باشد. مغزی که دچار فراموشی می شود به نحوی در حال تلاش و تکاپو می باشد. مغز به این نحو عمل می کند که اطلاعات قدیمی و بی فایده را با اطلاعات جدید و مهمی که در اختیار قرار می گیرد تعویض می کند.

درست زمانی که شما فکر بیشتری دارید یا در موقعیت هایی قرار می گیرید که نیاز به تصمیم گیری های متعدد و دشوار دارید بیشتر دچار فراموشی می شوید. به این خاطر است که مغز تصمیم گیری می کند تا اطلاعاتی که مدتهاست با آن سرو کاری ندارید را دور ریخته و کم رنگ تر می کند و اطلاعات جدید را که بیشتر مورد استفاده است را جایگزین می کند.

 

پس در صورتی که بار بعد دچار فراموشی شدید زیاد نگران نباشید.

حتما مغز شما درحال توسعه و گسترش است و می کوشد که با یک خانه تکانی اطلاعات نو را پردازش کند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا