ورزش و تناسب اندام

تا می‌توانید طناب بزنید! چرا و چگونه طناب بزنیم ؟

چگونه طناب بزنیم ؟

اگر می خواهید فعال، شاد و پرانرژی باشید و زودتر به بدن تان شکل بگیرید وکالری سوزی کنید حتما مقاله امروز را بخوانید.

طناب زدن فقط برای تخلیه انرژی کودکانه یا بخشی از برنامه سنگین بدن سازی نیست. بلکه یک قلب سالم و کالری سوزی هر چه بیشتر بخصوص برای کسانی است که امکان رفتن به باشگاه های ورزشی را ندارند. فواید طناب زدن  و اینکه چگونه طناب بزنیم را در نت‌نوشت امروز بخوانید.

طناب زدن چیست؟ چگونه طناب بزنیم ؟

طناب زدن یکی از نرمش های بسیار عالی است که با پریدن از روی طنابی که با دستان خودتان به طور دایره وار دور بدن تان حرکت می دهید انجام می‌گیرد. این ساده ترین نوع طناب زدن است. گاهی حرکت دست ها یا حرکت طناب تغییر داده می شود که به این ترتیب هم کالری سوزی بیشتری دارد و هم هماهنگی مغز با بدن یا همان عمکردهای شناختی و هماهنگی مغز را تقویت می‌کند.

گاهی هم برای تفریح و بازی های دوستانه، دو دوست دو سر طناب را گرفته و بیضی وارد در هوا حرکت می دهند تا نفر سوم با پرش خود را از میان طناب عبور دهد و البته نباید با طناب برخورد کند. هر چند طناب زدن به نظر ساده می‌رسد ولی تاثیر آن بر کل بدن را می توان یکی از شگفت انگیزترین فعالیت‌های ورزشی حتی به صورت انفرادی دانست. اما باید بدانیم که چگونه طناب بزنیم تا سالم بمانیم.

مزایای طناب زدن

هر چند طناب زدن بر کل بدن تاثیر می گذارد ولی بیشترین تاثیر آن :

از مهمترین و پرفایده ترین آن ها است.

شخص هنگام یادگرفتن طناب زنی به دلیل نیاز به ایجاد هماهنگی بین بدن و طناب ( تا با هم برخورد نداشته باشند و فعالیت متوقف نشود) نیاز به تمرکز دارد که علاوه بر فعالیت بدنی یک فعالیت فکری هم محسوب می شود. حتی اگر فقط ۴ تا ۵ بار بتوانید بدون برخورد با طناب، طناب بزنید از تاثیر خوب آن بر جسم و مغز بهره گرفته اید. پس هر چه طناب بیشتر جسم و مغز سالم تر.

افرادی هم که به دنبال تناسب اندام  و شکل گیری سریع تر بدنشان هستند بخوبی می توانند از این نرمش مفید استفاده کنند. این ورزش به صورت انفرادی می تواند انجام شود. فقط به اندکی فضا نیاز دارید. به همین دلیل چه در خانه چه پارک یا باشگاه می توانید این فعالیت را به صورت انفرادی انجام دهید.

از ویژزگی های دیگر طناب زدن پیشگیری از پوکی استخوان و تشدید آن است. پوکی استخوان که با بالارفتن سن و بیشتر در زنان پس از یائسگی زیاد مشاهده می شود، به راحتی به وسیله طناب زدن قابل کنترل و پیشگیری است.

هر نرمش یا ورزشی که انجام می دهید سعی کنید چند دقیقه ای را به طناب زدن اختصاص دهید.

کالری سوزی طناب زدن

بسته به زمان، سرعت و نوع طناب زدن میزان چربی سوزی متفاوت است. به همین دلیل نمی توان رقم دقیقی برای میزان از دست دادن کالری در یک دقیقه ارائه کرد. ولی به طور متوسط می توان گفت اگر یک طناب زدن ساده را در نظر بگیرید هر دقیقه می توانید بین ۱۰ تا ۱۶ کالری بسوزانید.

پس با یک محاسبه ۱۰ دقیقه ای حتی اگر حداقل کالری سوزی را را با طناب زدن داشته باشیم در این مدت حدود ۱۰۰ کالری و در نیم ساعت ۳۰۰ کالری می سوزانید. در صورتی که همین میزان کالری یعتی ۳۰۰ کالری را با دو تا سه ساعت پیاده روی می توانید از دست بدهید.

چگونه طناب بزنیم ؟

برای اینکه بدانیم چگونه طناب بزنیم چند نکته یا بهتر بگوییم قانون برای طناب زدن وجود دارد که افراد مبتدی حتما باید رعایت کنند تا مبادا به بدنشان صدمه بزنند.

  • پوشیدن کفش ورزشی مناسب و راحت و محکم
  • استفاده از اتاق با  سقف بلند ( به طوری که هنگام چرخش طناب با سقف برخورد نکند)
  • اندازه طناب متناسب با بلندی قد ( بهتر است روی وسط طناب بایستید به طوری که وقتی دو سر طناب را با دست های تان می گیرید و می کشید دست های تان به وسط بازوهای تان برسد)
  • پرش های کوتاه : این نکته خیلی مهم است در صورتی که پرش های بلند داشته باشید هم زودتر خسته می شوید هم بدن تان صدمه می بیند. در عین حال بعد از پرش های کوتاه به محض رسیدن به زمین کمی باید زانوهای تان را خم کنید تا مفاصل زانو صدمه نبیند.

به این نکات خیلی دقت کنید

تکرار مداوم طناب زنی باعث صدمه دیدن زانو، انگشتان پا، مچ پا و ساق پا می شود. اگر زیاد طناب بزنید ماهیچه ها درد می گیرد و راه رفتن برای تان مشکل می شود. به همین دلیل تاکید می‌شود که از میزان بسیار کم مثلا از روزی یک دقیقه شروع کنید. حرکات را ابتدا به آهستگی انجام دهید و هیچ عجله ای نکنید. به مرور هم توان بدنی و هم سرعت و هماهنگی تان بیشتر می شود بدون آن که بدن صدمه ببیند یا خسته نشوید.

از آن جا که بدن مثل هر کار دیگری به ورزش هم عادت می کند بهتر است یک برنامه برای خودتان بگذارید. هر چند طناب زدن عضله پا را فوری فرم می دهد و کالری سوزی بالایی دارد، ولی بعد از مدتی ناچارید سرعت و شدت تمرین را بیشتر کنید.

چه بهتر که حداقل یک روز در هفته به خودتان استراحت بدهید. همیشه از سرعت کم شروع کنید و حتی از نرم افزار تلفن همراه تان برای اندازه گیری زمان و تعداد کالری که می سوزانید استفاده کنید تا به بهترین شکل تمرین طناب زنی تان را مدیریت کنید.

اگر اضافه وزن زیادی دارید و سن تان بالا است و مشکل زانو یا دیسک کمر دارید بهتر است اول به فکر کم کردن وزن تان باشید و سپس با کمک یک متخصص ورزشی طناب زدن را شروع کنید.

منبع:

organicfacts.net

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا