1397-11-26
زندگی و سلامت

نتایج تحقیقات جدید: شروع کار قبل از ساعت ۱۰ صبح کارمندان و دانش آموزان را بیمار و مضطرب می کند!

دانشمندان می گویند: شروع کار و درس قبل از ساعت 10 صبح شکنجه است!

بسیاری از دانش آموزان، کارمندان و دانشجویان از کم خوابی رنج می برند و این مساله بر روی کارایی آن ها تاثیر زیادی داشته است
این موضوع دانشمندان را وادار کرده است تا تحقیقاتی در مورد هماهنگی و یا عدم هماهنگی ساعت طبیعی بدن و ساعات شروع فعالیت افراد انجام دهند…

دکتر Paul Kelley محقق دانشگاه آکسفورد است. وی بر اساس نتایج تحقیقاتش می گوید که مجبور کردن کارمندان و دانش آموزان به کار و در کلاس نشستن معادل شکنجه است!

او می گوید: ” این کار کارمندان را بیمار، خسته و مضطرب می کند.”

او معتقد است که قبل از سن ۵۵ سالگی ریتم شبانه روزی بدن بزرگسالان با کار کردن ۵ الی ۹ ساعته هماهنگ نیست و همین مساله یک تهدید جدی برای سلامت روانی این افراد به شمار می رود.

بنابراین لازم است که یک تغییر کلی در ساعات شروع کار و مدارس که هماهنگ با ساعت طبیعی بدن انسان باشد، انجام شود.

آزمایشاتی که بر روی ریتم شبانه روزی بدن انسان انجام شده نشان می دهد که افراد ۱۰ ساله قبل از ساعت ۸٫۵ نمی توانند تمرکز دقیقی بر روی مسائل علمی داشته باشند.

همچنین افراد ۱۶ ساله برای بهترین بازده در طول روز باید از ساعت ۱۰ صبح شروع به یادگیری کرده و این مطلب برای دانشجویان در ساعت ۱۱ صبح صادق است!

دیر خوابیدن در کودکان فاجعه است! کودکانتان باید قبل از ساعت ۹ شب بخوابند. این مطلب را در نت نوشت بخوانید.

Paul Kelley معتقد است که تغییر ساعات کار مدرسه به طور میانگین نمران دانش آموزان را ۱۰ درصد ارتقا می دهد.

تحقیق جالب Paul Kelley

کم خوابی

او زمانی که معلم یک مدرسه بود ساعت شروع مدرسه را به ساعت ۱۰ صبح منتقل کرد. بعد از گذشت زمان و جمع آوری نمرات دانش آموزان، مخصوصا دانش آموزان با نمرات بالاتر به این نتیجه رسید که نمرات آن ها ۱۹ درصد افزایش داشته است.

او می گوید که کارمندان و کارگران زیر ۵۵ سال هرگز نباید قبل از ساعت ۱۰ صبح شروع به کار کنند!

کلی می گوید:

در تمام دنیا کارگران کم خوابی دارند. این محرومیت از خواب و عدم داشتن خواب کافی و مناسب باعث لطمات جبران ناپذیر روحی و جسمی بر بدن می شود.

کبد و کلیه الگوهای متفاوتی دارند و این اجبار باعث می شود که ساعات این الگو ۲ الی ۳ ساعت تغییر کند!

این مساله یک مساله ی جهانی است. مخصوصا در ایران کارگران به هیچ عنوان الگوی کاری سالمی ندارند و همین مطلب باعث یک چرخه ناسالم و بازدهی بسیار ضعیف و ظهور هر روزه انواع بیماری های روحی و جسمی در جامعه هستیم.

تقریبا همه ی مردم از بی خوابی رنج می برند در صورتی که هیچ کس مجبور نیست!

اگر از بی خوابی و اضطراب رنج می برید با فشار دادن این دو نقطه جادویی در بدن درمان می شوید! در نت نوشت بخوانید.

بدن انسان با نور خورشید تنظیم می شد و تغییر این چرخه غیر ممکن است.

در بیمارستان ها و زندان ها و خیلی از اماکن خدماتی دیگر افراد را برای خوردن غذا به اجبار بیدار می کنند در صورتی که آن ها میلی به آن ندارند.

این روند ناسالم جامعه را به شدت بیمار می کند و نتیجه چیزی می شود که اکنون در ایران شاهد هستیم.

گرچه این تحقیق در ایران صورت نگرفته است و احتمال این که کسی فکری به حال ساعات کار کارمندان و کارگران و دانش آموزان کند، بسیار اندک است.

اما می توان با داشتن یک خواب سالم و کافی و به موقع سلامت بدن مان را تضمین کنیم. متاسفانه در خیلی از خانواده های ایرانی ساعت شروع خواب شبانه برای اکثر افراد خانواده به ساعت ۱ شب منتقل شده است و این در حالی است که بدن انسان باید در این ساعت چندین مرحله از خواب را طی کرده باشد!

اثرات کم خوابی بر روی سلامتی

اثرات سو کم خوابی بر روی سلامتی

در یک مطالعه مشاهده شده که خوابیدن کمتر از ۶ ساعت در شب در یک هفته باعث تغییر عملکرد ۷۱۱ ژن می شود!

کمبود خواب بر روی کارایی و تمرکز و حافظه بلند مدت تاثیر می گذارد.
یکی از عوامل روی آوردن افراد به الکل و مواد مخدر کم خوابی است!

همچنین کم خوابی به ایجاد اضطراب، سرخوردگی، خشم، رفتارهای تکانشی، افزایش وزن، فشار خون بالا، سیستم ایمنی ضعیف، استرس، و عدم سلامتی روان منجر می شود.

نتایج آزمایشات دانشمندان

در آزمایشی که بر روی ده هزار دانش آموز انجام شد ساعت شروع مدارس به ۱۰ صبح منتقل شد. این تحقیق که در دانشگاه آکسفورد انجام شده نشان می دهد که نتایج امتحانات کلیه ی دانش آموزان پیشرفت داشته است.

این آزمایش در یک پروژه ۴ ساله انجام خواهد شد و نتایج آن در سال ۲۰۱۸ منتشر می شود. بر اساس شواهد ریتم ساعت طبیعی بدن نوجوانان و جوانان با ساعات شروع مدارس و دانشگاه ها هماهنگ نمی باشد!

اگر این امر اثبات شود می توان با اصلاح ساعات شروع کار اداره و کارخانه ها و مدارس و دانشگاه ها، کارایی افراد را تا حد زیادی بالا برد و این امر به نوبه خود در تمام زمینه های اجتماعی و اقتصادی تاثیر گذار است.

در حال حاضر احتمالا تمام دانش آموزان و دانشجویان یا از کم خوابی رنج می برند و یا اینکه در ساعات شروع کلاس درس با عدم تمرکز کافی مواجه هستند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا