1398-03-28
دانستنی‌های سلامتی

ارتباط افسردگی و کم خوابی ؛ آیا کم خوابی می تواند عامل افسردگی باشد؟

کم خوابی و افسردگی

افسردگی یک وضعیت روحی ناتوان کننده است که می تواند زندگی فرد را کاملا مختل کند. این حالت بیشتر زندگی اجتماعی و شخصی افراد را تحت تاثیر منفی خود قرار می دهد. محققان سال های بسیاری تلاش کرده اند تا راه کاری جهت درمان این بیماری پیدا کنند یا دست کم مسیری را پیدا کنند که فرد در برابر این وضعیت مقاوم تر عمل کند و این بیماری برای او قابل تحمل باشد. در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر دنیا با ” افسردگی ” مقابله می کنند.

افسردگی یک وضعیت روحی ناتوان کننده است که می تواند زندگی فرد را کاملا مختل کند. این حالت بیشتر زندگی اجتماعی و شخصی افراد را تحت تاثیر منفی خود قرار می دهد. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا راجع به ارتباط افسردگی و کم خوابی بیشتر برای شما بگوییم.

ارتباط افسردگی و کم خوابی

محققان سال های بسیاری تلاش کرده اند تا راهکاری جهت درمان این بیماری پیدا کنند یا دست کم مسیری را پیدا کنند که فرد در برابر این وضعیت مقاوم تر عمل کند و این بیماری برای او قابل تحمل باشد. در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر دنیا با ” افسردگی ” مقابله می کنند. از بزرگترین مشکلات بیماری افسردگی این است که ابتلا به این بیماری در افراد مختلف علائم متفاوتی دارد. بنابراین می توان گفت که این بیماری راه های درمانی بسیار مختلفی دارد. در این مقاله در نت‌نوشت به بررسی ارتباط یک عامل مهم خواهیم پرداخت. ارتباط افسردگی و کم خوابی !

بیشتر بخوانید: ارتباط کم خوابی و چاقی ؛ چرا افراد کم خواب بیشتر می خورند؟

بیشتر بخوانید: بهترین زمان خواب ؛ مناسب ترین زمان خوابیدن و بیدار شدن چه ساعاتی است؟

علت بسیار مهم افسردگی چیست ؟

۵-Face-Your-Thoughts

محققان دانشگاه پنسیلوانیا به ارتباط افسردگی و کم خوابی پی برده اند. آن ها در تحقیقات خود متوجه شده اند که محرومیت از خواب تا ۵۰ % در شیوع افسردگی موثر است. کم خوابی و بد خوابی می تواند به راحتی بر روی روحیه بیماران تاثیر گذار باشد.

بیشتر بخوانید: بی خوابی زنان ؛ نشانه ها، راه حل و درمان این معضل میانسالی

طی یک آزمایش جهت کشف مهم‌ترین علت افسردگی، دانشمندان عده ای از افراد را در محرومیت جزئی از خواب قرار دادند و اجازه دادند که بیماران فقط ۳ الی ۴ ساعت خواب در طی شبانه روز داشته باشند و به این ترتیب آن ها بیست تا بیست و یک ساعت به طور مستقیم بیدار بودند، علائم افسردگی در این افراد شدت یافت و شیوع این بیماری در روحیه آن ها مشاهده شد. محققان ادعا کردند که بر خلاف داروهایی که نیاز به  زمان زیادی جهت طول دوره درمانی دارند، خواب کافی تاثیری فوری و بسیار قوی بر روی سلامتی زندگی افراد بیمار خواهد داشت. به نحوی که  ظرف ۲۴ ساعت احساس خوبی پیدا خواهند کرد.

راجع به ارتباط افسردگی و کم خوابی می توان گفت کمبود خواب می تواند وضعیت و نشانه های افسردگی را در افراد تشدید کند. تحقیقات بسیاری وجود دارد که نشان می دهد افرادی که بی خوابی دارند بیشتر در معرض اضطراب و افسردگی قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با طب سوزنی و طب فشاری با فشار دو نقطه بدن

پزشکان و روانشناسان به شدت توصیه می کنند که رابطه کم خوابی و افسردگی را دست کم نگیرید و حتما بر روی مسئله خواب دقت داشته باشید و نشانه های کم خوابی را جدی گرفته و درصدد درمان آن باشید. علاوه بر این نکاتی هست که می تواند در کاهش بیماری افسردگی به شما کمک کند. این بار نت‌نوشت شما را یاری می کند تا درصورت بروز افسردگی، پیشروی این بیماری را متوقف کنید.

اهداف کوچک داشته باشید

زمانی که افراد افسرده می شوند، داشتن هدف برایشان کمی دشوار می شود. حتی در طول این زمان ممکن است مسائل بسیاری در زندگی، کم اهمیت جلوه داده شوند. بنابراین داشتن یک هدف می تواند انگیزه کافی برای ادامه دادن به زندگی بدهد. شما می توانید هر روز هدف کوچکی داشته باشید که تعین کند شما با هدفی مشخص در زندگی پیش می روید.

در صورتی که در راه این هدف شکست خوردید هرگز ناراحت نشوید و دوباره سعی کنید. از دست دادن انگیزه سبب نزدیک شدن به افسردگی می شود پس سعی کنید با داشتن اهداف کوچک و بزرگ اعتماد به نفس خود را قوی نگه دارید.

بیشتر بخوانید: ارتباط خواب با آلزایمر ؛ این دو بیماری با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند!

ورزش کنید

۳-Exercise

راجع به ارتباط افسردگی و کم خوابی می توان گفت زمانی که حس افسردگی در فردی پیدا می شود، مغز تمایل دارد که همه مسائل زندگی را به صورت مه آلود تماشا کند. مهم است که در این مواقع بدن خود را بسیار فعال نگه دارید. ورزش به شما کمک می کند تا اندورفین ها را آزاد کنید که این مسئله در خوشحال بودن بسیار موثر است.

با ورزش کردن و داشتن حرکت، مغز می تواند راه کارهای بسیار بهتر و مثبت تری را پیدا کند، بنابراین سعی کنید صبح ها که نور خورشید وجود دارد به اندازه کافی ورزش کنید.

بیشتر بخوانید: دیر خوابیدن ؛ بیماری ها و اثرات منفی دیر خوابیدن همه باید بدانند!

غذای سالم بخورید

۴-Healthy-Diet

سلامت روده ها به  طور مستقیم با سلامت روان شما مرتبط است. مهم است که غذای سالم بخورید تا از افسردگی دور بمانید. تغذیه سالم بر روی حالاتی مانند غمگین شدن تاثیردارد. اطمینان حاصل کنید که غذای سالم می خورید و رژیم غذایی شما برای سلامت بدن و روان شما موثر است.

بیشتر بخوانید: خواب آرام را تجربه کنید! بد خوابی و راه رفتن در خواب را درمان کنید

افکارتان را کنترل کنید

افکار چیزی نیست که بتوانیم از آن رهایی یابیم پس بکوشید تا افکار مثبت داشته باشید. فکر منفی را کنار بگذارید و با افکار مثبت در هر زمینه پیش بروید. افکار منفی انرژی بدن را تخلیه می کنند و قبل از جسم، به روان شما آسیب می زنند.

در انتهای این مطلب راجع به ارتباط افسردگی و کم خوابی باید گفت افسردگی قابل درمان است. اگر متوجه شدید که دچار این بیماری هستید هرگز تسلیم نشوید و خودتان را نبازید، شما می توانید به خوبی با آن مبارزه کنید تا موفق شوید.

بیشتر بخوانید: خوردن قبل از خواب ؛ قبل از خواب هرگز این غذاها را نخورید تا راحت بخوابید!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا