1398-01-02
دانستنی‌های سلامتی

تاخیر در روند پیری و بیماری‌های آن با روش‌هایی هوشمندانه

تاخیر در روند پیری

افزایش سن گریزناپذیر است و شما نمی‌توانید جلوی آن را بگیرید. اما این به معنای آن نیست که تاخیر در روند پیری با استفاده از برخی روش‌های هوشمند امکانپذیر نیست.

افزایش سن گریزناپذیر است و شما نمی‌توانید جلوی آن را بگیرید. اما این به معنای آن نیست که تاخیر در روند پیری با استفاده از برخی روش‌های هوشمند امکانپذیر نیست. خبر خوب این است که برای تاخیر در روند پیری هر زمان که بتوان اقدام کرد، دیر نیست. در ادامه در این مطلب در نت‌نوشت به معرفی برخی عوامل و روش‌ها، که می‌توانند در این راه به کمک شما بیایند، می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: عادت های پیرکننده چه هستند؟ چرا مسن تر از سنتان به نظر می رسید؟

روش های تاخیر در روند پیری

تغذیه

تغییراتی در رژیم غذایی‌تان، ولو تغییراتی کوچک، می‌توانند موجب کاهش خطر بسیاری از بیماری‌های مربوط به پیری و تاخیر در روند پیری شوند. این تغییرات عبارتند از:

بیشتر بخوانید: عادت های مخرب فکری که آرامش را از زندگی شما می گیرند، بشناسید

۱- کاهش وزن:

تغییرات کوچک در وزن می‌تواند تأثیراتی بزرگ بر روی سلامتی داشته باشد. از کف دادن تنها ۵ درصد از وزن بدن می‌تواند خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی را کاهش داده و موجب بهبود عملکرد متابولیک بافت بدن و کبد شود. در واقع و با توجه به آن چه گفته شد، می‌توان گفت که یک فرد ۲۰۰ پوندی می‌تواند تنها با کم کردن ۱۰ پوند از وزن خود تا حد بسیاری به سلامت بدن خود کمک کند و موجب تاخیر در روند پیری بدن خود شود.

بیشتر بخوانید: ترک عادات بد و نحوه جایگزین کردن آن ها با عادت های خوب

۲- اجتناب از فرآورده‌های گوشتی:

بسیاری از مطالعات بر ارتباط میان مصرف فرآورده‌های گوشتی (همچون سوسیس، هات داگ و …) و وضعیتِ بدِ سلامت صحه گذاشته‌اند. بررسی دانشگاه هاروارد نشان از آن دارد که مصرف یک وعده فرآورده‌های گوشتی تا ۴۰ درصد خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. سایر تحقیقات نیز نشان از رابطه‌ی مصرف فرآورده‌های گوشتی و افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند.

بیشتر بخوانید: علت جوان ماندن بازیگران چیست؟ راهی هست که از پیری فرار کنم و جوان بمانم؟

۳- خوردن بلوبری:

یک نظرسنجی که میان ۱۸۷ هزار زن و مرد صورت گرفت، نشان از آن داشت که خوردن دو الی سه بار بلوبری در هفته تا ۲۶ درصد موجب کاهش خطر ابتلا به دیابت  و تاخیر در روند پیری می‌شود. مطالعه‌ای دیگر نیز نشان از آن داشت که مصرف یک فنجان بلوبری در روز می‌تواند موجب کاهش فشار خون شود. البته اکثر ما قادر به خوردن یک فنجان بلوبری به طور کامل در یک روز نیستیم. اما آن چه که مهم است اضافه کردن بلوبری، گیلاس، توت فرنگی، اسفناج و کلم بروکلی به رژیم غذایی روزانه است. این مواد از مواد مغذی و فیبر بالایی برخوردارند و با پر کردن معده مانع از زیاد خوردن غذا در طول روز می‌شوند.

بیشتر بخوانید: خواص زغال اخته یا بلوبری

۴- اجتناب از غذاهای بسته بندی شده:

بهترین روش غذا خوردن برای حفظ سلامتی و تاخیر در روند پیری اجتناب از مصرف غذاهای فرآوری و بسته بندی شده است. البته، چنان که بدیهی است، برخی استثناها برای این قاعده وجود دارند. یعنی برخی غذاهای فراوری شده هستند که می‌توانند برای بدن شما مفید باشند، از جمله تخم مرغ، آجیل و روغن زیتون. اما در کلیت امر، بایستی از مصرف غذاهای بسته بندی شده و در کل غذاهای کنسرو شده دوری کرد.

بیشتر بخوانید: عادت های اشتباه غذایی و تصورات رایج کاملا اشتباه در مورد مواد غذایی

۵- مصرف مکمل‌ها چطور؟

مطالعات متعدد روز به روز کم ارزشی و یا بی ارزشی مکمل‌ ها را نشان می‌دهند. به عنوان مثال روغن ماهی یک مکمل مفید برای مبارزه با پیری و تاخیر در روند پیری به حساب می‌آید اما نتیجه‌ی مطالعه‌ای نشان از آن دارد که این مکمل هیچ گونه مزیتی ندارد. برخی شواهد نیز نشان از آن دارند که ویتامین B12 برای سلامت مغز مفید است اما اکثر شواهد حاکی از آن هستند که رژیم غذایی ما به طور کافی قادر به تأمین این ویتامین می‌باشد. افزون بر این با وجود محبوبیتی که این روزها برای مکمل ویتامین د وجود دارد، هیچ گونه شاهدی برای این وجود ندارد که بدن ما نیاز بیشتری به آن دارد. در واقع، در سال ۲۰۱۰ گزارش یک مؤسسه‌‌ی پزشکی نشان داد که افراد بسیار کمی به کمبود ویتامین D دچارند و همچنین مصرف مکمل این ویتامین هیچ سودی برای افراد سالم ندارد.   خلاصه آن که به جای صرفه هزینه جهت خرید مکمل‌ها، یک کفش مخصوص پیاده‌روی بخرید و یا در یک باشگاه عضو شوید. این موارد فواید بسیار بیشتری برای شما به نسبت مصرف مکمل‌ها در پی دارند.

ورزش و فعالیت

یک بدنِ در حال حرکت بسیار بهتر از بدنی غیر فعال است. نکاتِ زیر را برای انجام ورزش و فعالیت در نظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید: عادت های چاق کننده شبانه که وزن شما را زیاد می کند!

۱- انجام تمرینات شدید:

انجام تمرینات شدید معمولاً ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد، به همراه گرم شدن و سرد شدن. اما تحقیقات جدید حکایت از آن دارند که انجام اینگونه تمرینات مزایای بیشتری برای سلامت بدن به همراه دارد تا تمرینات معمولی‌ای که حتی یک ساعت به طول می‌انجامند.

تاخیر در روند پیری

۲- وزنه برداری:

وزنه برداری می‌تواند در بهبود توده‌ی عضلانی و قدرت استخوان‌ها گزینه‌ای مناسب باشد و خبر خوب این است که شما مجبور نیستید به مانند وزنه برداران و بدنسازان حرفه‌ای وزنه بالا ببرید. در برنامه‌های سنتی توصیه به بلند کردن سنگین‌ترین وزنه‌ی ممکن می‌شد، به گونه‌ای که پس از آن می‌بایست ۸۰ الی ۹۰ درصدِ وزنِ وزنه‌ای که برای نخستین بار بالا برده شده را برای ده بار یا تا زمانی که پاها خسته می‌شد بالا برد. اما اخیراً برخی کارشناسان این روش را نمی‌پسندند و روشی جدید را توصیه می‌کنند. بر طبق روش جدید، هر یک از شما بایستی ۲۵ بار با وزنه‌ای که وزن‌اش ۳۰ الی ۵۰ درصد وزنِ وزنه‌ای است که می‌توانید به عنوان سنگین‌ترین وزنه بالا ببرید، کار کنید تا زمانی که ماهیچه‌هایتان خسته شوند. البته پس از مقایسه‌ی این دو روش توسط دانشمندان، دریافته شد که این دو فرقی با یکدیگر ندارند و هر کدام که برای شما آسان‌تر است را می‌توانید انجام دهید. در هر دو روش، آن چیزی که اهمیت دارد این است که وزنه زدن تا زمانی ادامه یابد که ماهیچه‌ها خسته شوند.

بیشتر بخوانید: عادت های لاغر کننده بسیار راحت که باعث کاهش وزن می شوند!

۳- ورزش برای پوستی جوان‌ تر:

ورزش علاوه بر درون بدن و تاخیر در روند پیری ، برای بیرون آن نیز بسیار مفید است و می‌تواند موجب کاهش سرعت روند پیری در پوست شود. پوست اکثر انسان‌ها پس از ۴۰ سالگی آغاز به ضخیم شدن و شل شدن می‌کند. این فرآیند نه آن که به سبب خورشید باشد، بلکه به سبب گذر زمان و افزایش سن است. اما با این حال ورزش می‌تواند عاملی مهم در کاهش این فرآیند در نظر گرفته شود. یک مطالعه بر روی افراد ۲۰ تا ۸۴ ساله نشان داد که مردان و زنان بالای ۴۰ سالی که ورزش می‌کنند پوستی بسیار بهتر از سایرین دارند، حتی آن‌ها که حدود ۶۵ سال سن داشتند نیز از  پوستی سفت‌تر به نسبت دیگرانی که ورزش نمی‌کردند برخوردار بودند.

به خاطر داشته باشید که برای داشتن پوستی بهتر، در صورتی که بیرون از خانه ورزش می‌کنید، می‌بایست از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.

فعالیت‌های فکری

البته که تاخیر در روند پیری شامل فعالیت‌ های فکری نیز می‌شود. در ادامه به برخی نکات مهم در ارتباط با فعالیت‌های فکری نیز اشاره می‌کنیم.

۱- یک مطالعه نشان از آن داشت که رقص تأثیر بسیار مثبتی بر روی فعالیت‌های مغزی دارد. در واقع، اینگونه می‌توان گفت که رقص، همچون فعالیتی که شامل حرکت جمعی است، می‌تواند در کاهش سرعت روند پیری نقش داشته باشد.

۲- هنر را فراموش نکنید. فعالیت‌هایی مانند موسیقی، نقاشی، داستان نویسی و … می‌توانند موجب افزایش شادی و سرور شده و نتیجتاً کاهش سرعت روند پیری را در پی داشته باشند. پس بهتر است از همین حالا شروع کنید. می‌توانید در یک کلاس سفالگری ثبت نام کنید، و یا به کلاس نقاشی، عکاسی و نویسندگی بروید.

۳- مطالعات حکایت از آن دارند که انجام یوگا و مدیتیشن برای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و همچنین بهبود مهارت‌های تفکر مفید می‌باشد.

ارتباط با دیگران

۱- با دیگران دوست شوید. با مردم در ارتباط باشید. این دو، توصیه‌هایی مهم جهت کند کردن روند پیری اند. بخش عمده‌ای از پژوهش‌ها حاکی از آن هستند که داشتن روابط اجتماعی خوب با دیگران یکی از عوامل زندگی بهتر و طول عمر بالاتر است. برخی مطالعات دیگر نشان می‌دهند که دوستی، باعث افزایش اعتماد به نفس و همدلی در ما می‌شود و می‌تواند با ایجاد اعتماد و همکاری و همچنین القای انگیزه موجب بهتر شدن روند زندگی‌مان شود.

۲- تحقیقات حکایت‌گرِ آن هستند که افرادی که در ۷۰ سالگی هنوز مشغول به کار و روابط اجتماعی هستند، وضعیت سلامت بهتری به نسبت سایرین دارند. اما این نکته که آن‌ها چون سالم بوده‌اند کار کرده‌اند یا چون کار می‌کنند سالم مانده‌اند بر ما چندان مشخص نیست. اما آن چه که اهمیت دارد این است که افرادی که در سنین بالا هنوز خود را بازنشسته نکرده‌اند در وضعیت سلامتی بهتری به سر می‌برند.

زندگی بهتر

هیچ چیز نمی‌تواند داشتن عمر طولانی را برای شما تضمین کند، اما چند روش دیگر وجود دارند که می‌توانند در تاخیر در روند پیری نقشی مثبت داشته باشند:

۱- از نور آفتاب تا حد امکان دوری کنید.

۲- داروهای تجویزی خود را به طور کامل مصرف کنید.

۳- یکی از عوامل مهمی که موجب آسیب سالخوردگان می‌شود، سقوط و زمین خوردن است. برای اجتناب از این کار بایستی به تناسب اندام توجه بیشتری داشت. مشورت با یک پزشک و یا مربی برای انجام برخی کارها جهت پیشگیری از زمین خوردن، می‌تواند مفید باشد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا