1397-11-27
اقتصادی

گزارش تالار شیشه‌ای بورس اوراق بهادار + پشت پرده افزایش نرخ ارز

امیدواریم مسئولان دولت به سبب اعتماد مردم به آن ها در انتخابات سال 96، بتوانند با ارائه راه حل های مناسب فضای روشن تری را نسبت به آینده برای جامعه تصویرسازی نمایند.

روز گذشته بازار بورس اوراق بهادار پس از دومین روز متوالی طی هفته جاری در سال ۱۳۹۷ یک روز منفی دیگر را به نام خود ثبت کرد. در روز گذشته بر اثر افزایش عرضه شدید شرکت های حقوقی و افراد حقیقی در دقایق ابتدایی بازار باعث گردید شاخص کل اوراق بهادار با افت ۱۶۸ واحدی کار خود را آغاز نماید. به طوری که در پایان کار تالار بورس، شاخص کل با افت ۴۳۸ واحدی روی عدد ۹۶۳۴۱٫۲۷ ایستاد که نسبت به روز گذشته با افت ۰٫۴ درصدی مواجه گردید.

روز گذشته بازار بورس اوراق بهادار پس از دومین روز متوالی طی هفته جاری در سال ۱۳۹۷ یک روز منفی دیگر را به نام خود ثبت کرد. در روز گذشته بر اثر افزایش عرضه شدید شرکت های حقوقی و افراد حقیقی در دقایق ابتدایی بازار باعث گردید شاخص کل اوراق بهادار با افت ۱۶۸ واحدی کار خود را آغاز نماید. به طوری که در پایان کار تالار بورس، شاخص کل با افت ۴۳۸ واحدی روی عدد ۹۶۳۴۱٫۲۷ ایستاد که نسبت به روز گذشته با افت ۰٫۴ درصدی مواجه گردید. در روز گذشته تعداد ۴۵ نماد در دامنه مثبت، ۲۳۳ نماد در دامنه منفی و ۱۸ نماد بدون تغییر در این افت سهیم بودند.  ارزش بازار دیروز بورس ۳٫۸۳۳٫۳۳۳ میلیارد ریال بود. این در حالی است که ارزش معاملات ۱۲۰۷ میلیارد ریال و حجم معاملات ۷۴۰ میلیون سهم ثبت گردید. در این بین بیشترین تاثیر منفی روی شاخص کل بورس را به ترتیب نمادهای فولاد مبارکه با افت ۷۷٫۳ واحدی، پارسان ۳۷٫۶۷، همراه ۲۹٫۲، وغدیر ۲۷٫۱۵ بر عهده داشتند و نمادهای رانفور با رشد ۴۵٫۶۸، فخوز ۲۵٫۸۳ و جم ۲۴٫۶۲ با رشد شاخص از نزول بیش از اندازه شاخص جلوگیری کردند.

پشت پرده افزایش نرخ ارز

در روز گذشته بازار بورس اوراق بهادار بسیار کم رمق تر از روزهای گذشته نشان داد. تنها تفاوت آن سبقت سهامداران در جهت فروش هر چه سریعتر سرمایه هایی هستند که روزی بر اساس تحلیل های تکنیکال و بنیادی اقدام به ورود به این سهم ها کرده بودند. سهم هایی که با نگاهی دقیق تر به آن ها می بینیم علی رغم اخبار مثبتی که پیرامون آن ها در جریان است بازهم تحت جو روانی منفی این روزهای بازار چوب حراج گذاشته می شود. گویی که رغبت و تلاش سهامداران بر تشکلی صف های فروش تاسف برانگیز است. عده ای حال و روز این روزهای بورس را به وعده پیش روی ترامپ مبنی بر خروج ترامپ از برجام می دانند و عده ای به دلیل وجود بازار جذاب نرخ ارز به عنوان بازار رقیب بورس قلمداد می کنند. البته سعی خواهد شد در مطلب آینده نگاهی دیگر به افزایش نرخ ارز داشته باشیم. ولی در خصوص بحث تکراری وعده ۲۲ اردیبهشت ماه ترامپ مبنی بر خروج از برجام، گویا سهامداران از این تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده به قدری مطمئن هستند که از یک ماه قبل به پیشواز این رویداد رفته اند. این در حالی است که به گفته تحلیل گران با توجه به روحیات شخصیتی ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نشان داده است در صورتی که تصمیم به کاری بگیرد منتظر روز نمی ماند و فورا اقدام عملی می کند. به نظر می رسد ترامپ علی رغم اعلام چندباره مبنی بر خروج قطعی از برجام در روز ۲۲ اردیبهشت، باز هم ایران را در حالت انتظار نگه دارد.

ترامپ یک شخصیت بسیار باهوشی است که از هوش تجاری فوق العاده ای برخوردار است. او بهتر از هر کس می داند حالت انتظار نگه داشتن بازار سرمایه و اقتصاد ایران آسیب های بسیار شدیدتری نسبت به خروج فوری آمریکا از برجام در پی خواهد داشت. اگر با دید بدبینی به قضایای این روزهای سکه و ارز نگاه کنیم می بینیم که سررشته این موضوعات را می توان در کاخ سفید جستجو کرد. ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معتقد بود که ارزش دلار نسبت به ارز یورو بسیار بالاست و این به نفع تولید کنندگان داخل نیست. به این دلیل که نسبت پایین ارزش دلار به یورو هزینه صادرکردن اجناس آمریکایی را به سایر کشورها بالا می برد. حال آن که ترامپ با ایده آمریکای بزرگ اعتقاد داشت همه منافع و قوانین باید در راستای منافع و رشد آمریکا باشد. لذا همان طور که روزها گذشت این رئیس جمهور آمریکا بود که با دستورات جنجالی و تنش آفرین خود با ایران، کره شمالی، فلسطین، سوریه جو منطقه خاورمیانه را ملتهب نگه داشته و این امر موجب رشد ارزش طلای جهانی، افزایش نسبت دلار به یورو و افزایش قیمت نفت گردید.

اگر از زاویه دیگری به این قضایا نگاه کنیم می بینیم در حالت بدبینانه می توان متصور بود که ترامپ با ایجاد جو روانی منفی علیه ایران و با افزایش قیمت طلای جهانی باعث افزایش قیمت سکه در ایران شد. همان طور که می دانید در فرمول قیمت گذاری سکه در بانک مرکزی قیمت طلای جهانی و دلار تاثیر گذار هستند. هم چنین وقتی تنش های سیاسی خارجی بر فراز ایران حکم فرما باشد، نوسانات ارزی در داخل بسیار شدید خواهد شد. کما این که در روز گذشته دیدیم که در طول یک روز شاخص دلار تا رقم ۵۸۰۰ تومان جلو رفت و یک رکورد بی نظیر افزایش نرخ ارز در طول یک روز را ثبت کرد. همچنین رشد ارز در بازار آزاد منجر به رشد بی سابقه خرید و فروش طلا در بازار آتی سکه در سررسید دی ماه در قیمت ۱۹٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال گردید.

در روزهای گذشته در خبرها خواندیم که به نقل از رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مردم ۲۰ میلیارد دلار ارز در خانه خود نگهداری می کنند و رقم قابل توجهی نیز قبل از سال ۹۷ از ایران خارج شده است. همان طور که به این موارد نگاه می کنیم می بینیم هیچ شخصی بهتر از ترامپ نمی توانست این شرایط را در کشور ایجاد نماید. ایجاد یک فضای منفی و غبارآلود نسبت به آینده باعث می شود مردم سرمایه های خود را از بورس و بانک که خارج کنند. این عمل جز ضربه به اقتصاد کشور نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت. با این حال نمی توان مقصر همه مشکلات به وجود آمده را از جانب کشورهای غربی و عوامل خارجی  قلمداد کرد و در این بین مدیریت ضعیف مسئولان دولتی به خصوص بانک مرکزی در قضایای به وجود آمده  از همه بیشتر به چشم می آید. ولی در عصر حاضر برای ضربه زدن به کشورها نیاز به لشکرکشی نیست. آمریکا همان طور که با کشور چین از طریق ایجاد تعرفه های شدید بر اجناس وارداتی به آمریکا وارد یک جنگ تجاری آشکار شده است، به نظر می رسد با ایران نیز به صورت غیرمستقیم وارد گونه دیگری از جنگ تجاری شده است. به این ترتیب که با افزایش تنش های منطقه ای، میزان بی اعتمادی مردم و نارضایتی آن ها را از مسئولان کشور بالا ببرد.  عده دیگری از کارشناسان سیاسی نیز بر این باورند پشت پرده افزایش نرخ ارز تصمیمات سیاسی قرار دارد.

استدلال آن ها این است که دولت با پیش بینی خروج آمریکا از برجام در ماه آینده، خود را آماده ذخیره سازی درآمد برای روزهای بحرانی می کند. به این صورت که با کمبود عرضه ارز در بازار زمینه ساز افزایش قیمت ارز می شود. پس از افزایش نرخ ارز ، با عرضه دلارهای نفتی در بازار هم درآمد بالاتری کسب می کند و هم باعث کاهش شدید قیمت ارز در بازار آزاد می شود. منتها همه این موارد تحلیل ها و پیش بینی های موجود در بازار است. چیزی که از همه مشخص تر است افزایش نرخ ارز و بی ثباتی در بازار چه بر اثر عوامل خارجی چه آگاهانه توسط دولت داخل، باعث آشفتگی و ضرر اقتصادی مردم عامه خواهد بود.

از بازار چه خبر

در روز گذشته بازار بورس اوراق بهادار پس از دومین روز پیاپی با افت ۰٫۴ درصدی به کار خود پایان داد. در دقایق ابتدایی بازار بورس، به سبب عرضه شرکت های حقوقی شاخص اصلی بازار بورس با افت ۱۶۸ واحدی روبرو گردید. به طوری که در نماد ولملت مانند روز شنبه پس از جابجایی ۲٫۴ میلیون سهم پس از تشکیل صف خرید با عرضه شرکت های حقوقی، صف خرید جمع آوری گردید و پس از رد و بدل شدن ۳٫۷۷ میلیون سهم با افت قیمتی ۳٫۱۶ درصد به کار خود پایان داد. پیش بینی می شود این سهم در روزهای آتی نیز به روند منفی خود ادامه دهد. چون سهامداران حقوقی هیچ تلاشی جهت حمایت از سهم نمی کنند و بر عکس در روزهایی که صف خرید در سهم به وجود می آید با عرضه های خود نه تنها صف فروش را جمع کرده، بلکه تا دامنه منفی نیز به عرضه خود ادامه می دهند. انتظار از شرکت های حقوقی این است که با حمایت از سهم های مهم و بنیادین مانع از ریزش بیشتر بازار سهام شوند ولی با نگاهی به تابلوی معاملات می بینیم که شرکت های حقوقی در حالت انتظار قرار دارند. به صورتی که هیچ شرکت حقوقی اقدام به خرید سهم به میزان بالای ۷۰ درصد نمی کند و به جای خرید سهم، در سهم هایی که صف خرید دارند با عرضه سهم روند سهم را به سمت دامنه منفی سوق می دهند. در این بین تعداد محدودی از نمادها از جمله نمادهای افرا، بساما، حخزر، خلنت و میدکو علی رغم تشکیل صف خرید، با حمایت سهامداران خود با دامنه مثبت به کار خود پایان دادند. همچنین در نماد بانک سرمایه انتشار آگهی دعوت به مجمع عمومی جهت انتخاب اعضای هیئت مدیره، منجر به توقف سهم گردید.

همچنین در ادامه انتشار آگهی های افزایش سرمایه، روز گذشته متن اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره نماد لخزر در خصوص افزایش سرمایه شرکت صنعتی پارس خزر، با عنایت به جزء (ب)، ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایه ۲۷/۱۰/۹۶ هیئت مدیره شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از ۱۵۱٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به مبلغ ۳۰۲٫۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال از محلی مطالبات سهامداران و آورده نقدی ( درصد افزایش سرمایه ۱۰۰%) به منظور اصلاح نسبی ساختار مالی شرکت، کاهش نسبی هزینه های مالی، افزایش توان مالی و نقدینگی، کاهش فاصله بین مبلغ سرمایه ثبت شده با مبلغ مورد نظر سازمان بورس و ابقا در تابلوی فرعی بازار اول سازمان ارائه گردید. نماد لپارس پس از عدم موفقیت در یافتن برنده شرکت در مزایده با افت ۴٫۷ درصدی و با قیمت ۳۰۷۰ ریال به تابلوی معاملات بورس بازگشت. در گروه انبوه سازی که اکثر نمادها با افزایش عرضه و در دامنه منفی مشغول نوسان بودند، نمادهای وساخت، ثنوسا، کرمان،  ثامان و وتوس با صف فروش مواجه شدند. در این بین نماد آ.س.پ پس از انتشار اطلاعات با اهمیت روی سامانه کدال با ارائه تعدیل ۲۳-% با افت حدود ۴٫۵% درصدی و با قیمت ۸۰۰ ریال به کار خود ادامه داد. در این بین خبر مهم مربوط به این گروه بورسی خبر مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت شهرسازی بود که به علت تشویق سازندگان مسکن و جلوگیری از خسارات به وجود آمده در آینده به دلیل کاهش ساخت و ساز مسکن، وام مسکن به سازندگان با رقم ۴۰ تا ۹۰ میلیون پرداخت خواهد شد. خبری که می تواند خبر خوبی برای فعالان گروه انبوه سازی باشد. در گروه های فولادی، خودرویی، پتروشیمی، سرمایه گذاری، دارویی، ساخت محصولات فلزی اکثر نمادهای حاضر در این گروه ها با دامنه منفی به کار خود پایان دادند. در این بین در خصوص نماد سایپا می توان به افزایش محصولات شرکت سایپا به خاطر افزایش قیمت نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۹۷ اشاره کرد. همچنین در گروه خودروسازی با تصمیم سازمان بورس اوراق بهادار،دو شرکت زیرمجموعه سایپا و گروه بهمن با نام های مالیبل سایپا و سرمایه گذاری ارزش آفرینان به بازار پرریسک پایه ج فرابورس منتقل شدند.در نماد فولاد مبارکه، شاید مهم ترین خبر مرتبط با این سهم جنگ تجاری آمریکا و چین باشد. چین در تازه ترین تصمیم متقابل خود در برابر آمریکا، تصمیم به کاهش ظرفیت تولید فولاد خود از ۸۰۰ میلیون تن به ۵۶۰ میلیون تن نموده است. چین به منظور نگرانی از تولید مازاد به سبب تعرفه های سنگین آمریکا در خصوص واردات چینی تصمیم به این کار گرفته است.

البته لازم به ذکر است کشور هند که طبق پیش بینی اکونومیست تا سال ۲۰۳۰ سومین قدرت اقتصادی دنیا پس از آمریکا و چین خواهد بود، سالانه ۱۰ میلیون تن بر تولید فولاد خود اضافه می کند که با این روند این کشور در آینده می تواند با هدف تولید ۳۰۰ میلیون تن یکی از رقبای جدی ایران در منطقه ظهور کند. این درحالی است که به گفته مدیرعامل کارخانه فولاد مبارکه در سال ۹۷ تامین نیازهای داخل کشور از اولویت های اساسی این شرکت بورسی خواهد بود. در گروه سیمان نیز که وابسته به گروه های انبوه سازی است تنها خبر مهم می توان به نقل قول رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان اشاره کرد که اعلام کرد ۱۰ سند همکاری بین کشورهای عراق و ایران در خصوص صادرات از جمله سیمان در اسفند ۹۶ به امضا رسیده است. در بین نمادهای حاضر در صنعت سیمان، نمادهای سیمان دشتستان ۳۴%، سیمان سپاهان ۲۳% و سیمان شرق ۲۳% از حجم فروش سال ۹۶ خود را به امر صادرات اختصاص داده اند. همچنین طبق آمار ارائه شده نمادهای پتروشیمی زاگرس ۹۵%، پتروشیمی پردیس۸۴%، پارس سرام ۷۷%، پتروشیمی خراسان ۵۶%، پتروشیمی مارون۴۱% شمواد ۳۲% و شیر پاستوریزه پگاه گلستان ۲۵% از حجم فروش خود را در سال گذشته به صادرات اختصاص داده اند. لذا برای دوستانی که از طریق تحلیل های بنیادی اقدام به سرمایه گذاری بلند مدت می کنند توصیه می شود در سبد پرتفوی خود به جهت بهره مندی از تمامی ظرفیت ها به خصوص تاثیر افزایش نرخ ارز بر صورت سود و زیان نمادهای صادرات محور، حداقل چند سهم صادراتی بر اساس میزان صادرات محصولات تولیدی را قرار دهند. در بازار منفی دیروز ۵ نماد قشرین، کاما، حفارس، کوثر و وتوکا با افزایش ۵ برابری تقاضا نسبت به عرضه سهامدارن به کار خود پایان دادند.

در انتها به نظر می رسد در این وانفسای قیمت دلار، طلا و بورس اعتماد عمومی مردم به مسئولین مربوطه خدشه دار شده است. شاید بازسازی اعتماد مردم از طریق صداقت با مردم و شفافیت موارد به وجود آمده برای مردم از هرگونه سیاست های دستوری اقتصادی کارگشاتر باشد. بیان جملات زیبا و امیدوارکننده، احضار وزیر اقتصاد به مجلس جهت توضیح، سخنرانی سخنگوی دولت از طریق تریبون های رسمی و اعلام امیدواری رئیس بانک مرکزی مبنی بر آرام بودن اوضاع هیچ یک نمی تواند راه حل مناسبی برای آرام کردن جو روانی بازار باشد. این روزها شاهد آن هستیم پس از مصاحبه هر یک از مقامات پولی کشور در خصوص مناسب شدن جو دلار و طلا در روزهای آتی با واکنش منفی مردم در روز بعد مواجه می شویم. امیدواریم مسئولان دولت به سبب اعتماد مردم به آن ها در انتخابات سال ۹۶، بتوانند با ارائه راه حل های مناسب فضای روشن تری را نسبت به آینده برای جامعه تصویرسازی نمایند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا