1398-01-31
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه‌ای حافظ – ۹۷/۲/۵ – ترامپ مچکریم!!!!

در حالی که 18 روز دیگر تا ضرب العجل ترامپ در خصوص تصمیم گیری بر ماندن یا خارج شدن آمریکا از برجام باقی مانده است روز گذشته خبرهایی از توافق آمریکا و اروپا برای حفظ برجام به گوش رسید.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز نیز پس از روزها معاملات منفی و افت های پی در پی، توانست به مدد رشد دسته جمعی گروه های فلزات اساسی، پالایشگاهی با رشد ۲۱۹ واحدی باعث شد شاخص روی رقم ۹۴۷۹۶ قرار گیرد.

بورس اوراق بهادار تهران سرانجام پس از سه روز افت متوالی در هفته جاری، از دیروز با کاهش التهابات برجامی دو روز سبز را سپری کرده است. پس رشد شاخص در روز سه شنبه به انداز ۲۷۶ واحد، امروز نیز شاخص کل با رشد ۲۱۹ واحدی منجر شد افت سنگین روز یکشنبه را تا حدودی جبران کند. با توجه به این که نرخ نفت در قیمت های بالای ۷۰ دلار قیمت گذاری می شود انتظار این بود که جشن و عروسی در شرکت های عضو  گروه پالایشی حاکم باشد. اما با نگاهی به میزان معاملات در این گروه می بینیم همچنان میزان ارزش معاملات زقم خوشایندی نیست و در این گروه تنها شرکت پالایشی نفت اصفهان نسبت به سایر هم قطاران خود از بهبود نسبی تقاضا نسبت به عرضه بهره مند شده است. منتها همچنان به دلیل نامشخص بودن وضعیت ارزی کشور سهامداران در حالت سردرگمی به سر می برند. تحلیل گران بنیادین بازار نمی توانند صورت های مالی این شرکت ها را بر اساس نرخ ارز تحلیل کنند. چون مشخص نیست نرخ تسعیر ارز برای این شرکت های و سایر شرکت های صادراتی بورس چه عددی است. شاهد این ادعا را می توان در گزارش فصلی شرکت پتروشیمی فن آوران جستجو کرد. این شرکت امروز در گزارش فصلی خود متانول صادراتی را با نرخ دلار بالای ۵۰۰۰ تومان تسعیر نموده است. این درحالی است که طبق گفته معاون رئیس جمهور همه شرکت های صادراتی و وارداتی موظف هستند ارز را به قیمت ۴۲۰۰ تومان در نظر بگیرند.

در حالی که ۱۸ روز دیگر تا ضرب العجل ترامپ در خصوص تصمیم گیری بر ماندن یا خارج شدن آمریکا از برجام باقی مانده است روز گذشته خبرهایی از توافق آمریکا و اروپا برای حفظ برجام به گوش رسید. دونالد ترامپ روز سه شنبه در کنفرانس خبری مشترک با امانوئل ماکرون از توافقی جدید در زمینه های مختلف با ایران خبر داد. طبق گفته امانوئل ماکرون اتحادیه اروپا و آمریکا در پی یافتن توافقی هستند که چهار موضوع را در خصوص ایران در برگیرد: اول، از هرگونه فعالیت هسته ای ایران تا سال ۲۰۲۵ جلوگیری شود. این امر به دلیل وجود برجام محقق شده است. دوم، حصول اطمینان از این که ایران در بلندمدت نیز فعالیت هسته ای نخواهد داشت. سومین موضوع اساسی متوقف کردن فعالیت های موشکی بالیستیک ایران در منطقه است. و چهارمین (موضوع) فراهم کردن شرایط برای یک راه حل سیاسی برای مهار ایران در یمن، سوریه، عراق و لبنان است.به قول معروف کشورهای ۵ به اضافه یک قصد دارند ۳ برجام دیگر با ایران امضا کنند. به نظر می رسد این راه حل پیشنهاد ماکرون به ترامپ منجر به حفظ آمریکا در برجام شده باشد. اما باید دید آیا ایران حاضر است بر سر سه موضوع دیگر با این کشورها سر میز مذاکره بشیند یا خیر. ایران همواره مذاکره در خصوص بحث نظامی و موشکی را از خطوط قرمز خود اعلام کرده است.

چه خبر از بازار

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز نیز پس از روزها معاملات منفی و افت های پی در پی، توانست به مدد رشد دسته جمعی گروه های فلزات اساسی، پالایشگاهی با رشد ۲۱۹ واحدی باعث شد شاخص روی رقم ۹۴۷۹۶ قرار گیرد. رشد امروز باعث شد بورس تهران نسبت به روز گذشته از رشد ۰٫۲ درصدی برخوردار شود. با نگاهی به شاخص کل هم وزن می بینیم رشد ۳۰ واحدی در شاخص کل هم وزن امروز نیز مطابق با روز گذشته در تمامی گروه ها جاری بوده است و مختص سهام شرکت های بزرگ نبوده است. لذا انتظار داریم تمامی سهامداران در طول امروز ، برآیند معاملات سبد سهامشان با رشد همراه بوده باشد. در رشد امروز سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان با نماد فولاد که این روزها در افت ها و صعودهای شاخص رتبه اول را برخوردار است، باز هم بیشترین رشد را نشان داد به طوری که با رشد ۸۶ واحدی بیشترین تاثیر را در سبزپوش کردن شاخص کل از خود نشان داد. نکته جالب توجه از نماد فولاد مبارکه این است که تقاضای خرید در این سهم این روزها بسیار افزایش یافته است. به طوری که در روز جاری شاهد رشد ۵ برابری تقاضا نسبت به عرضه کنندگان در این سهم بودیم. از دیگر سهم های موثر در رشد شاخص کل می توان به سهم های رانفور با ۷۲ واحد، شبندر با ۵۰ واحد، شپنا با ۳۲ واحد و شبریز با ۳۰ واحد رشد اشاره کرد. در این بین نماد فملی مطابق روز گذشته با ۷۵ واحد کاهش و نماد شپدیس با افت ۳۱ واحدی مانع از این شدند که شاخص کل صعود بیشتری را تجربه کند. در جریان معاملات شکل گرفته امروز بورس تهران با رشد ۵۳ درصدی نسبت به روز گذشته ۸۸۷ میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت. ارزش معاملات انجام شده نیز در روز جاری ۱۹۳۰ میلیارد ریال می باشد که نسبت به روز گذشته از رشد ۴۰ درصدی همراه بوده است. همان طور که از اعداد و ارقام مشخص است بهبود نسبی فضای سیاسی ناشی از برجام در ظاهر توانسته است انگیزه معامله را در بین سهامداران بیشتر کند. گرچه همچنان میزان ارزش معاملات انجام گرفته رقم قابل توجهی نیست.

در گروه اطلاعات و ارتباطات ، شرکت مبین وان کیش با نماد اوان پس از انتشار اطلاعات با اهمیت از گروه الف متوقف گردید. این شرکت در اطلاعیه ارسالی خود در سامانه کدال اعلام کرد در جهت ورود به بازارهای نوظهور اقدام به سرمایه گذاری در اجرای طرح تجاری در خصوص تولید ، تامین و ارائه محتوای صوتی و تصویری در بستر های فضای مجازی با صاحب امتیاز اپلیکیشن فیلم نت انجام داده است. عقد قرارداد مذکور در صورت حساب مالی آتی این شرکت می تواند سوداوری داشته باشد. لذا پس از بازگشایی سهم، معاملات در این سهم به دلیل افزایش تقاضا رونق بیشتری گرفت و در انتهای کار این سهم با رشد ۶ درصدی قیمت به کار خود پایان داد.
همچنین از داده گستر عصر نوین با نماد های وب که مدت زمانی است که این سهم متوقف شده است، امروز اطلاعیه ای از آخرین اخبار این شرکت در سامانه کدال ثبت گردید. این شرکت در اطلاعیه خود اعلام کرد پیشنهادی جهت خرید شرکت های گروه پارس آنلاین به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد ریال ارائه کرده است.
در گروه استخراج کانه های فلزی شرکت معادن منگنز ایران با نماد کمنگنز پس از شفاف سازی روز گذشته در خصوص عدم ارتباط نوسانات ۲۰ درصدی اخیر به صورت حساب های مالی این شرکت امروز با محدودیت نوسان قیمت به تالار بازگشت و همچنان مورد استقبال معامله گران قرار گرفت. به نظر می رسد افزایش قیمت در سهم به  قضایای پشت پرده ای مربوط است که این سهم امروز هم با رشد ۴ درصدی به کار خود پایان داد.
در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی، کارخانجات کابل سازی ایران با نماد بایکا در پایان وقت معاملاتی امروز جهت برگزاری مجمع عمومی سالانه صاحبان سهام متوقف گردید.
در گروه مخابرات، شرکت ارتباطات سیار با نماد همراه با توجه به برگزاری مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام به منظور تصویب صورت های مالی این شرکت، در پایان وقت امروز متوقف گردید. معاملات این سهم در روز جاری قبل از بسته شدن سهم در حاشیه قیمتی صفر به پایان رسید.
در گروه سرمایه گذاری امروز شاهد رشد قیمتی ۱۳ درصدی شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه با نماد سرچشمه بودیم. این شرکت پس از تعدیل مثبت ۱۳ درصدی در صورت سود و زیان امروز پا به تالار معاملات گذاشت. این شرکت در گزارش شفاف سازی خود افزایش سود به وجود آمده را ناشی از افزایش سود شرکت های سرمایه پذیر و همچنین سود حاصل از فروش سهام ملی صنایع مس ایران و فروش ویلاهای شمال عنوان کرده است.
در گروه استخراج نفت، شرکت حفاری شمال با نماد حفاری پس از افت قیمتی چند هفته ای خود امروز با استقبال سرمایه گذاران مواجه شد. این سهم تا روز گذشته ۷۰ درصد افت قیمتی را تجربه کرده است که با نگاهی به نمودار این سهم می بینیم ورود به این سهم در این حاشیه قیمتی بسیار کم ریسک بوده و در آینده می تواند برای سرمایه گذاران سوددهی خوبی رقم بزند.
در گروه پتروشیمی اخبار به دست آمده حاکی از این است که با توجه به تعطیلات تابستانی واحدهای الفین در چین و کاهش تولید محصولات الفینی باعث شده است قیمت پلی اتیلن(سبک خطی، سنگین) و پروپیلن برای ماه May ب علت افزایش قیمت تمام شده، بالاتر پیشنهاد شده است.
در گروه حمل و نقل در روز جاری افزایش تقاضای ۵ برابری نسبت به عرضه کنندگان در نمادهای حپارسا و حسیر قابل توجه بود.به طوری که معاملات در نماد حپارسا در روز جاری به گونه ای پیش رفت که در انتهای کار این سهم با رشد ۵ درصدی همراه با تشکیل صف خرید به کار خود پایان داد.
در گروه پالایش فراورده های نفتی با توجه به رشد روزافزون قیمت نفت، تقاضا در گروه پالایشی افزایش یافته است. به طوری که به جرات می توان گفت این گروه در دو روز گذشته پیکر بی جان بورس را مدد رسانده و یک تنه بار افزایش شاخص کل را به دوش می کشند. در این گروه پالایش نفت اصفهان با نماد شپنا با افزایش تقاضای ۵ برابری نسبت به عرضه همراه بود. روند قیمت نفت و افزایش نرخ ارز دولتی باعث شده است همگان منتظر گزارشات دوره ای جذاب این سهم ها باشند.
در گروه محصولات کانی غیرفلزی شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار با نماد کمرجان این روزها بدون توجه به هیجانات مثبت و منفی مصداق جمله معروف “رهرو آن است که پیوسته و آهسته رود” در آرامش کامل با درصد رشد روزانه ۴ تا ۵ درصدی جلو می رود. به طوری که طی هفته گذشته که شاخص با افت زیادی همراه بوده است این سهم در این مدت کاری ۲۲ درصد رشد قیمت داشته است. حال بهتر متوجه می شویم در صورتی که یک سهم را از طریق تحلیل مناسب انتخاب کنیم حتی در روز بد بازار هم می تواند از سوددهی خوبی برخوردار باشد. روند حرکتی سهم به گونه ای است که بایستی منتظر اطلاعیه شفاف سازی این شرکت در خصوص رشد قیمت سهم باشیم.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا