1398-02-03
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه‌ای حافظ ۹۷/۲/۲ بورس در سراشیبی سقوط

امروز در صدر افت سهام شرکت ها، بازهم نماد فولاد با افت 84 واحدی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص کل برعهده داشت.

امروز طبق یک سنت قدیمی، در روز یکشنبه بورس با فشار عرضه شدید همراه بود و مطابق مطلب روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار در ادامه روزهای منفی و خسته کننده خود، کانال ۹۵۰۰۰ را از دست داد و وارد کانال ۹۴۰۰۰ شد. امروز شاخص کل بورس با افت ۷۷۱ واحدی به رقم ۹۴۴۹۴ رسید. ب

باز هم یک روز دیگر رسید و ما در نت نوشت باید فقط گزارش روز منفی بورس را تحلیل کنیم. شاید دیگر برای همه دوستان به خصوص کسانی که درگیر معاملات در بورس تهران هستند این روزها، روزهای کسالت آوری شده باشد. روزهایی که هر روز با نگرانی به صفحه آنلاین معاملات بورس اوراق بهادار چشم دوخته ایم و می بینیم علی رغم گزارش های فصلی و سالانه مثبت شرکت ها، بازده سبد سهام روز به روز منفی تر از روز گذشته می شود.

همان طور که در روز گذشته پیش بینی کردیم، امروز طبق یک سنت قدیمی، در روز یکشنبه بورس با فشار عرضه شدید همراه بود و مطابق مطلب روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار در ادامه روزهای منفی و خسته کننده خود، کانال ۹۵۰۰۰ را از دست داد و وارد کانال ۹۴۰۰۰ شد. امروز شاخص کل بورس با افت ۷۷۱ واحدی به رقم ۹۴۴۹۴ رسید. با نگاهی به شاخص کل هم وزن و افت ۳۶ واحدی می بینیم که افت بورس مربوط به سهام شرکت های بزرگ نیست و این افت در سرتاسر همه نمادها تاثیر گذاشته است. در مورد کلیت بازار و روند پیش روی آن گمانه های فراوانی وجود دارد. برخی با سیاه نمایی آینده ای تیره را به بازار نسبت می دهند و رشد قیمت ها را به حل شدن تمامی مشکلات و ابهامات منوط می کنند.

مشخص نیست سهامداران بر چه مبنایی این چنین ریشه به تیشه سرمایه خود می زنند. این در حالی است که بازارهای جهانی در هفته ای که گذشت بیشتر متوجه بازار نفت و تحولات این بازار بود. در بازار نفت، بعد از انتشار گزارش کاهش موجودی آمریکا، قیمت نفت روندی صعودی به خود گرفت. پشت هر ابهام و تردید همیشه سود خوب و عالی نهفته است، اما اکثر مردم و سرمایه گذاران تنها در دوره های قاطعیت نسبی فعالیت میکنند. برای سود درشت ، همیشه در فضاهای تردید همگانی باید خرید جدی صورت داد. منتها در بازار بورس رفتار سهامداران بر مبنای تصمیم احتمالی آینده ترامپ همه عوامل را در حاشیه قرار داده است. بارها دراین سایت گفته شد که تصمیم گیری برای سبد سهام بر اساس تصمیم احتمالی ترامپ یک روش بی مبنا و غیرمنطقی است. شخصی که بارها نشان داده است عاشق جنجال رسانه ای جهت امتیازگیری بیشتر از سایر کشورهاست. در این بین یکی از مهمترین عواملی که طی دو ماه گذشته بازار سرمایه را تحت تاثیر مستقیم خود قرار داده و فشار زیادی بر سهام مختلف آورده است، ناآرامی بازارهای موازی است. در این بین فضای ابهام مرتب سایه خود را بر سرمایه گذاری ها گسترده تر می کند. اکنون پرسشهای بی پاسخ رو به فزونی است؛ نرخ ارز ، نرخ بهره ، وضعیت برجام ، نرخ خوراک ، ورود ارز صادراتی ، نرخ حواله و جابجایی ارز. نابسامانی در بازار ارز و طلا و عدم تعین تکلیف ارز برای شرکت های وارداتی نوعی بلاتکلیفی را در کشور به وجود آورده است. علی رغم اعلام مسئولین مبنی بر امکان ثبت سفارش شرکت ها از طریق بانک ها، هنوز سازوکار این کار رقم نخورده است. البته گفته می شود در روزهای آینده قرار است این مشکل برطرف گردد.

همچنین امروز طبق گزارش صندوق بین المللی پول تراز حساب های جاری ایران در سال ۲۰۱۷ ، ۱۸.۳۹ میلیارد دلار بوده و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۸به ۲۹.۲۳ میلیارد دلار برسد که خبر خوبی برای شرایط ویژه ارزی این روزهاست اما نکته نگران کننده این گزارش کاهش صادرات ایران در سال ۲۰۱۷ به نسبت سال ۲۰۱۶ است. طبق این گزارش در سال ۲۰۱۷ صادرات ایران با رشدی۰.۸۲% همراه بوده است که نسبت به رشد ۲۲.۳۶% سال ۲۰۱۶ به شدت کاهش داشته است.

چه خبر از بازار

امروز در صدر افت سهام شرکت ها، بازهم نماد فولاد با افت ۸۴ واحدی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص کل برعهده داشت. در این بین می توان به سایر نمادها از جمله تاپیکو،فارس،پارسان، همراه، فملی و کگل اشاره کرد. ارزش معاملات در روز جاری در حدود ۳ میلیارد ریال و تعداد معاملات انجام گرفته ۳۹۵۱۳ بود.
امروز در گروه دباغی و چرم، نماد وملی طبق اطلاعیه ناظر بورس به دلیل عدم رعایت دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات تا اطلاعات ثانوی به حالت تعلیق درآمد.
در گروه دارویی، شرکت داروسازی تهران شیمی با نماد شتهران پس از برگزاری مجمع عمومی صاحبان سهام برای سال مالی منتهی ۳۰/۹/۹۶ به ازای هر سهم مبلغ ۳۰۰ ریال را تصویب کرد. همچنین مجمع عمومی شرکت فراز مشاور را به عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت انتخاب کرد.
در گروه شرکت های چند رشته ای صنعتی،نماد وامید آگهی مزایده ۱۵ شرکت زیرمجموعه خود را روی سامانه کدال ارجاع داد. در بین شرکت های ارائه شده در این لیست، سهام شرکت های کویر تایر، سیمان بجنورد، سیمان هرمزگان به چشم می خورد. مقرر شده است علاقه مندان تا تاریخ ۲۲/۲/۹۷ پیشنهادهای مالی خود را ارائه کنند. امری که در صورت مثبت بودن مزایده می تواند اثرات مالی قابل توجهی در صورت سود و زیان این نماد داشته باشد. پس از این اطلاعیه ارسالی روی سامانه کدال، سهام مذکور پس از بازگشایی با افت قیمتی ۳ درصد امروز را به پایان رساند.
در گروه فلزات اساسی، در نماد فرآور امروز در سامانه کدال اطلاعیه شرکت در مجمع عمومی سالیانه این شرکت که در تاریخ ۲۶/۲/۹۷ برگزار می شود، قرار گرفت. این در حالی است که این سهم این روزها با استقبال سهامداران روبرو شده است به طوری که در پایان معاملات امروز با رشد ۲ درصدی همراه بود.
در گروه سرمایه گذاری ها، نماد معاملاتی وبیمه پس از افشای اطلاعات بااهمیت در روز گذشته، امروز بدون محدودیت به تالار معاملات بازگشت ولی در دامنه منفی به کار خود پایان داد.به نظر می رسید پس از موفقیت آمیز بودن نتیجه مزایده و اثر احتمالی آن بر روی صورت سود و زیان آینده، پس از بازگشایی با استقبال بیشتری روبرو شود.
در گروه محصولات شیمیایی، شرکت های مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر با نماد شوینده پس از برگزاری مجمع سالیانه و تقسیم سود نقدی بین سهامداران با رشد قیمتی ۴ درصدی به کار خود پایان داد. همچنین در این گروه پتروشیمی پردیس در ۶ ماهه ابتدایی دوره منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ به میزان ۵۶۷ ریال معادل ۴۶% از بودجه خود را پوشش داده است. شرکت در بودجه فروش خود را برای سال مالی ۹۷ به میزان ۲۶۰۰ هزار تن و نرخ اوره را ۲۲۰دلار به ازای هر تن و نرخ تسعیر ارز دلار را ۴۲۰۰۰ ریال برآورد نموده بود که در ۶ ماهه ابتدایی دوره منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ به میزان ۱۱۵۰ هزار تن معادل ۴۳% از بودجه مقدار فروش خود را پوشش داده است. بر اساس مفروضات شرکت نرخ فروش اوره در بودجه شرکت ۹۲۴۰ ریال به ازای هر کیلو می باشد که در ۶ ماهه به طور میانگین اوره را با نرخ ۱۰۰۰۰ ریال به ازای هر کیلو صادر نموده است. همچنین متوسط تولید اوره در ۶ ماهه ابتدایی سال ۱۹۰ هزار تن در هر ماه بوده که معادل ۷۰% ظرفیت اسمی مجموع سه واحد تولید اوره می باشد.
همچنین همزمان با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید گاز، سال ۹۶ با تولید بالغ بر ۵۳٫۶ میلیون تن محصول، رکوردهای جدید تولید، صادرات و فروش داخلی در صنایع پتروشیمی ایران به ثبت رسید. سال ۹۵ مجموع تولید پتروشیمی کشور حدود ۵۰ میلیون تن و ۶۱۴ هزار تن بود که سال ۹۶ با تولید بیش از ۵۳ میلیون تن یک رکورد جدید تولید در تاریخ صنعت ۵۴ ساله صنعت پتروشیمی ایران به ثبت رسید ضمن آنکه برای سال ۹۷ هم برای تولید ۶۳ میلیون تن محصول پتروشیمی برنامه ریزی شده است.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی از افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در کم تر از یک ماه دیگر با حضور رییس جمهور خبر داد. به گفته صادق آبادی قرار است ۲۸ میلیون لیتر به نفت گاز موجود کشور اضافه شود که هشت میلیون لیتر آن از ستاره خلیج فارس تامین می‌شود و چهار میلیون لیتر دیگر با به مدار آمدن واحد سوم ستاره تامین خواهد شد.
از دیگر اخبار مربوط به گروه پتروشیمی دولت جهت تامین نیازهای ارزی اخیرا طی ابلاغیه ای، معافیت مالیاتی صادرکنندگان را منوط به«فروش ارز حاصل از صادرات به دولت»کرده است. این در حالی است که کارشناسان معتقدند این مصوبه ضمانت اجرایی ندارد. در این مصوبه مطرح شده است که صادرکنندگان (شامل صادرکنندگان صنعت پتروشیمی) در صورت فروش ارز صادراتی به دولت با قیمت ۴۲۰۰ تومان، می‌توانند از پرداخت مالیات معاف که درگذشته وجود داشته، برخوردار شوند البته این معافیت مالیاتی برای صادرکنندگان مشروط به ارائه مستندات فروش ارز به بانک مرکزی است. این اطلاعیه به خودی خود می تواند از آن جهت که به دلیل اعطای معافیت های مالیاتی باعث کاهش هزینه های شرکت های پتروشیمی می شود ولی از آن جا که سازوکارهای آن عملی نشده است نمی توان به صورت قطعی در خصوص اثرگذاری آن در صورت های مالی اظهارنظر نمود.
در گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی، شرکت فرآورده های نسوز آذر با نماد کاذر جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی متوقف گردید. این در حالی است که این سهم با صف خرید و با رشد قیمتی ۵ درصدی به استقبال برگزاری مجمع رفت. به نظر می رسد اخبار امیدوارکننده ای از مجمع این سهم در اخبار شاهد خواهیم بود. چون طبق یک قانون نانوشته در بورس، سهامداران به خصوص در این شرایط رکودی بورس، علاقه ای به شرکت در مجامع عمومی شرکت ها را ندارند.

در گروه انبوه سازی، نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب با نماد ثغرب پس از افشای اطلاعات با اهمیت ، از طریق انجام حراج ناپیوسته با محدودیت دامنه نوسان قیمت و با اعمال یک مرحله پیش گشایش ۳۰ دقیقه ای،بازگشایی گردید و با رشد ۱ درصدی به کار خود پایان داد.
در گروه صنایع معادن فلات ایران با نماد فلات پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه منتهی به ۳۰/۹/۹۶ این شرکت، بدون تقسیم سود نقدی بین سهامداران پایان پذیرفت.

برای بازار فردا پیش بینی می شود با توجه به افت شدید شاخص و از دست دادن کانال مهم ۹۵۰۰۰، فردا قدری از نزول شدید افت جلوگیری شود.

۱ دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا