1398-02-03
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۰۹

بورس به عنوان دماسنج اقتصاد کشور بیانگر وضعیت کنونی کشور و آلارم های سیاسی و اقتصادی است

در بازار امروز شاخص کل با ۴۷۸ واحد کاهش روی عدد ۹۳۸۰۵ واحد قرار گرفت تا به سلامتی شاخص اوراق بهادار بالاخره و با تلاش و همت سرمایه گذاران عزیزمان کانال ۹۴۰۰۰ را نیز از دست بدهد. جا دارد از همین جا به همه دوستان بابت این نوع سهامداری تبریک و تهنیت عرض نماییم. شاخص هم وزن نیز با ۹۳ واحد کاهش به ۱۶۶۱۷ واحد رسید.در افت شاخص امروز که معمولا طبق یک عادت سنتی همواره در روزهای یکشنبه رقم می خورد، نمادهای فارس ، جم ، فولاد ، حکشتی و آپ بیشترین تاثیر منفی بر شاخص و نمادهای فملی ، خودرو و دعبید بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشتند. به طوری که نماد فارس با افت ۸۸ واحدی خود بیشترین افت را متوجه شاخص کل اوراق بهادار نمود و نماد فملی با رشد ۲۴ واحدی از افت بیشتر شاخص جلوگیری کرد. ارزش کل معاملات نیز در روز یکشنبه به رقم ۶۹۵ میلیون برگه سهم در ۳۷ هزار معامله به ۱۸۳۲ میلیارد ریال رسید.

در بازار امروز شاخص کل با ۴۷۸ واحد کاهش روی عدد ۹۳۸۰۵ واحد قرار گرفت. شاخص هم وزن نیز با ۹۳ واحد کاهش به ۱۶۶۱۷ واحد رسید.در افت شاخص امروز که معمولا طبق یک عادت سنتی همواره در روزهای یکشنبه رقم می خورد، نمادهای فارس ، جم ، فولاد ، حکشتی و آپ بیشترین  تاثیر منفی بر شاخص و نمادهای فملی ، خودرو و دعبید بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشتند. به طوری که نماد فارس با افت ۸۸ واحدی خود بیشترین افت را متوجه شاخص کل اوراق بهادار نمود و نماد فملی با رشد ۲۴ واحدی از افت بیشتر شاخص جلوگیری کرد. ارزش کل معاملات نیز در روز یکشنبه  به رقم ۶۹۵ میلیون برگه سهم در ۳۷ هزار معامله به ۱۸۳۲ میلیارد ریال رسید.

در بازار فرابورس نیز شاخص کل با افت ۳٫۶ واحدی به ۱۰۵۱ واحد رسید. نمادهای سرچشمه ، ذوب ، شرانل و شپاس بیشترین تاثیر در این افت ، و نمادهای میدکو ، ارفع ، کوثر و دماوند و زاگرس تنها تاثیرگذاران مثبت امروز بودند. ارزش کل معاملات این بازار نیز با جا به جایی ۱۳۸ میلیون برگ سهم در ۲۵ هزار معامله به ۲۶۹۲ میلیارد ریال رسید.
بورس به عنوان دماسنج  اقتصاد کشور بیانگر وضعیت کنونی کشور و آلارم های سیاسی و اقتصادی است بنابراین تا زمانی که وضعیت اقتصادی اینچنین باشد نمی توان انتظار داشت که در بورس معجزه ای رخ دهد. در خصوص تک نرخی شدن ارز نیز در ابتدای امر این اقدام قابل تحسین است ولی همچنان پس از گذری شدن روزها از این تصمیم دولت هیچ گونه اقدام عملی در کشور مشاهده نمی شود و در عمل جریانات ارزی به منوال دیگری در حال رقم خوردن است. به نظر می رسد دولت نیز مانند همه مردم در انتظار تصمیم ترامپ قرار گرفته است. به این جهت فعلا تصمیمی بر ارائه ارز به صرافی ها نخواهد داشت.

چه خبر از بازار

در گروه سرمایه سرمایه گذاری و واسطه گری های مالی، تشکیل صف خرید نماد وامید که با معاملاتی بسیار پرحجم در جریان بود، معاملات نماد واحصا، وگستر، وجامی، واعتبار، وثوق، وساپا و وسبحان در بین سایر نمادها بیشتر خودنمایی می کرد. در این بین می توان افزایش عرضه در سهم سرچشمه را اشاره کرد که در پایان کار منجر به تشکیل صف فروش در این نماد گردید.
طی معاملات انجام گرفته امروز، صف خرید در نماد کاذر، کگاز و کسرام و معاملات در دامنه مثبت در نماد کرازی در گروه کانی های فلزی جالب توجه بود. نحوه معاملات در این گروه در روز یکشنبه به جز نمادهای ذکر شده جملگی در دامنه منفی جریان داشت. از سوی دیگر در گروه خودرو که این روزها به واسطه افزایش نرخ ارز دولتی و نامشخص بودن هزینه های تمام شده این شرکت ها از حال و روز خوبی برخوردار نیستند نسبت به روزهای گذشته در حالت متعادل در نوسان بودند. در نمادهای حاضر در این گروه می توان به نوسانات مثبت در نماد خاذین، خودرو، خکار، خگستر، خموتور و خنصیر اشاره کرد که از تقاضای بیشتری نسبت به هم قطاران خود برخوردار بودند.
در گروه حمل و نقل  شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران صورت وضعیت پرتفوی یک ماهه منتهی به ۳۱ فروردین ماه ۹۷ را حسابرسی نشده منتشر کرد.این شرکت در گزارش سرمایه گذاری ابتدای دوره یک ماهه منتهی به ۳۱ فروردین ماه سال ۹۷ اعلام کرده است که بهای تمام شده این شرکت در حدود ۶۳۲ میلیارد ریال بوده و ارزش بازار در حدود ۲۰۰۰ میلیارد می باشد. بهای تمام شده این شرکت در دوره یاد شده هیچ تغییری نکرده است. این در حالی است که ارزش بازار آن با کاهش ۲۰۱ میلیاردی در پایان دوره معادل ۱۹۰۰ میلیارد ریال برآورده شده است. لازم به ذکر این شرکت در یک ماهه گذشته هیچ سهمی بورسی را به سبد خود اضافه یا کم نکرده است.
در گروه های شیمیایی، پالایشگاهی و روانکارها اکثر نمادهای حاضر در این گروه ها در نوسان بودند. به طوری که نوسانات مثبت در نماد شسپا، کرماشا، شارارک، شبندر، پتروشیمی زاگرس، پالایشگاه تبریز و پالایشگاه اصفهان از سایر نمادهای حاضر در این گروه ها از حجم بالاتری برخوردار بودند.

در گروه مخابرات در نماد همراه ،در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ارتباطات سیار ایران که با حضور ۹۳٫۷۴ درصدی سهامداران ونیز اعضای هیات مدیره این شرکت رسمیت یافت مقرر شد به ازای هر سهم سهامداران ۳۱۸ تومان سود پرداخت شده و ۱۰۰۰ میلیارد تومان از سود سهامداران عمده تا قبل از برگزاری مجمع فوق‌العاده در آینده پرداخت نشود تا این مبلغ در افزایش سرمایه شرکت داده شود،در این مجمع مشخص شد که مبلغ کل سود قابل تقسیم مربوط به سال مالی ۱۳۹۶، ۳۱۵۰ میلیارد تومان است که هر سهم حدود ۳۲۸ تومان می‌شود اما با توجه به تصمیمات مجمع در نهایت ۳۱۸ تومان از این سود بین سهامداران تقسیم شد.همچنین مقرر شد ۱۰۰۰ میلیارد تومان از سودی که به سهامدار عمده می‌رسد، تا فرآیند افزایش سرمایه پرداخت نشود تا در مجمع فوق‌العاده در مورد این مبلغ تصمیم گیری شود.
در گروه بانکی شرکت اعتباری کوثر با نماد وکوثر در روز گذشته اقدام به انتشار گزارش ۹ ماهه خود کرد. این شرکت در گزارش ۹ ماهه خود اعلام کرد در پایان این ۹ ماه مبلغ ۵۲ میلیارد ریال سود محقق کرده است که این میزان سود در مقایسه با سود ۹ ماهه سال ۹۵، ۸۸ درصد افت داشته است. این سهم به نظر می رسد در روز آتی به تالار معاملات بازگردد.
در گروه فلزات اساسی، در همـان شـروع بـازار نمـاد فایـرا بـه دلیـل رشـد بیـش از ۲۰ درصـدی طـی ۵ روز متوالـی متوقـف شـد. این شرکت ملزم به ارائه توضیحات در خصوص این رشد ۲۰ درصدی است.
شرکت زرین معدن آسیا با نماد فزرین در افشاگری اطلاعات خود اعلام کرد در سال مالی منتهی به سال ۹۶ ، فروش حدود ۲۰۰/۱۴ تن ماده معدنی سولفوره وکربناته از بخش زیرزمینی معدن سرب و روی انگوران در ۹ پارتی جداگانه با عیارهای متفاوت در برنامه عملیاتی خود دارد. این شرکت همچنین اعلام کرد در سال فوق زمینه برگزاری ۵ مزایده را نیز در برنامه خود دارد.
۱ -۱۵۵۰ تن ماده معدنی سولفوره با عیار۳۴ درصد روی
۲- ۳۲۰۰ تن ماده معدنی مخلوط سولفوره کربناته با عیار ۳۰درصد روی و ۲ درصد سرب
۳ -۴۰۰ تن ماده معدنی کربناته با عیار ۱۷ درصد روی و ۶ درصد سرب
۴ -۲۴۰۰ تن ماده معدنی کربناته با عیار ۹ درصد روی و ۲ درصد سرب
۵ -۳۵۰ تن ماده معدنی کربناته با عیار ۲۵ درصد روی و ۵ درصد سرب
در شرکت آلومراد با نماد فمراد پس از چندین روز نوسان و سود ۲۰ درصدی امروز ملزم به ارائه اطلاعیه شفاف سازی بود. این شرکت در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد بازگشت به نامه واصله ازشرکت بورس اوراق بهادار تهران مبنی بر لزوم رعایت ماده ۱۷ مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران به اطلاع می رساند از تاریخ گزارشگری قبلی (صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت دوره مالی ۳/۶/۹/۱۲ ماهه منتهی به ۳۰/۰۹/۱۳۹۶ ( تا مقطع فعلی تغییربا اهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده است. لذا به نظر می رسد نوسان قیمت سهام شرکت طی روزهای معاملاتی اخیر متاثر از عرضه و تقاضا در بازار بورس بوده است .بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد با اهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزدسازمان افشا می شود.
در این گروه همچنین شرکت لوله و ماشین سازی ایران با نماد فلوله اعلام کرد با توجه به پوشش ۱۱۳ درصدی پیش بینی فروش شرکت در گزارش فعالیت ماهانه دوره منتهی به ۱۳۹۶/۱۲/۲۹ و علیرغم افزایش فروش نسبت به بودجه سال ۱۳۹۶ اعم از عملکرد ریالی و مقداری ، شرکت به علت دریافت مطالبات خود به صورت اوراق بهادار دولتی و اجبار درج هزینه تنزیل اوراق مطابق استانداردهای حسابداری اعم از فروش رفته یا موجودی اوراق ، افزایش هزینه های مالی و سایر هزینه های اداری و فروش بالغ بر ۱۴ درصد عملکرد نسبت به بودجه سال ۱۳۹۶ را داشته ، که در نتیجه عملکرد سود و زیان سال ۱۳۹۶ تفاوت چندانی نسبت به رقم بودجه مصوب سال ۱۳۹۶ نخواهد داشت . به طور کلی در این گروه امروز شاهد صــف فــروش نمادهــای وتــوکا، کمنگنــز، فــروس، کطبــس، کپــرور، زنــگان، فباهنـر، فنـورد، فلولـه، فنـوال، فسـپا، فـولای، کشـرق و فجـر مواجــه بودیــم.
شرکت معدنی کیمیایی زنجان گستران با نماد کیمیا یکی دیگر از شرکت های مهم گروه فلزات اساسی، امروز پس از بازگشایی سهم به تالار بورس با قیمت ۱۳۴۰۰ ریال و متعادل مثبت در حاشیه قیمتی صفرمورد واکنش سهامداران قرار گرفت و تا پایان کار نیز در همین محدوده به کار خود ادامه داد.
در گروه رایانه نیز شرکت خدمات انفورماتیک در خصوص شایعات به وجود آمده در بازار دست به افشای اطلاعات جهت شفاف سازی نمود. این سهم در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد به استناد ماده ۲ مکرر۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان به اطلاع میرساند پیرواخبار منتشرشده درفضای مجازی مبنی برافزایش سرمایه به استحضارمی رساند با عنایت به مصوبه هیات مدیره محترم مورخ۱۳۹۷/۰۲/۰۸ مقررگردید مقدمات لازم برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته حداکثرتا سقف ۲۰۰ درصد سرمایه فعلی صورت پذیرد. بدیهی است انجام افزایش سرمایه منوط به اخذ نظربازرس قانونی شرکت وتصویب مجمع و تایید سازمان محترم بورس و اوراق بهادار می باشد. بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد با اهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزدسازمان افشا می شود.
در گروه محصولات مواد غذایی شیر پاستوریزه پگاه گلستان با نماد غگلستا در پی شفاف سازی اطلاعات اعلام کرد سنـد مـالکیت زمین کارخـانه که بابت تضـمین تسـهیلات دریافتی شـرکت شـیر خشک نوزاد پگاه در رهن بانک صادرات شهرکرد بوده، به استناد نامه شماره ۴۷۳/۹۶۱۳/۸ مورخ۱۹/۱۲/۱۳۹۶ دفتر خانه اسناد رسمی شماره ۱۰۱ شهرکرد فسخ معامله انجام و فک رهن گردیده است. این در حالی است که معاملات در این سهم در دو روز گذشته با استقبال سهامداران و با صف خرید همراه بوده است.همچنین این شرکت  در آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶

از کلیه سهامداران این شرکت دعوت کرد تا در مجمع عمومی در تاریخ ۱۹/۲/۹۷ شرکت به هم رسانند.
در گروه ماشین آلات و تجهیزات شرکت سرماآفرین با نماد لسرما امروز پس از بازگشایی سهم، با استقبال بسیار خوبی در بین سهامداران روبرو شد. به طوری که در ابتدای بازگشایی با رشد ۵ درصدی همراه بود و در انتهای کار با رشد ۱۰ درصدی به کار خود پایان داد.
همچنین امروز شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس با نماد ” زپارس” در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران، با عنوان دومین شرکت در صنعت زراعت و خدمات وابسته درج شد. به گزارش روابط عمومی بورس اوراق بهادار تهران به نقل از مدیریت پذیرش اوراق بهادار، با توجه به موافقت هیئت ‌پذیرش اوراق بهادار در جلسه مورخ ۰۹/۰۲/۹۷ با پذیرش سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس (سهامی عام) در بورس اوراق بهادار تهران و با عنایت به احراز موارد تعیین‌شده در مصوبه‌‌ مزبور از سوی آن شرکت، از تاریخ ۰۹/۰۲/۹۷ شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس به‌عنوان پانصد و بیست و یکمین شرکت پذیرفته‌شده، در ﺑﺨﺶ ” زراعت و خدمات وابسته ” و ﮔﺮوه و طبقه ” کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته ” با کد صنعت “۰۱۲۱” و نماد “زپارس، zepars” در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج گردید.
در گروه پتروشیمی این روزها شاهد افزایش قیمت جهانی متانول هستیم. این افزایش قیمت این کالای مهم جهانی را می توان از چند بابت دانست.
۱- به دلیل کاهش موجودی در چین طی هفته گذشته به دلیل افزایش صادرات این محصول
۲- افزایش ۳۸% واردات متانول چین در ماه مارس نسبت به سال گذشته
۳- افزایش تقاضا در واحدهای بالا دستی MTO در چین به خصوص به مدارآمدن واحدهای پتروشیمی سایبا در جیانگ سو در سال ۲۰۱۷
در این بین پتروشیمی زاگرس واحد شماره یک که با ظرفیت ۱.۵۵ میلیون تنی فعالیت می کند روز یک شنبه به مدت یک هفته به دلیل مسئله فنی متوقف شد.در همین حال واحد شماره ۲ با ظرفیت ۱.۶۵ میلیون تن که به دلیل تعمیرات اساسی از مدار تولید خارج شده است مقرر شده است طبق برنامه ۵۰ روز دیگر به مدار تولید بازگردد. به نظر می رسد با توجه به شروع فصل گرما، شرکت های پتروشیمی از فرصت تعمیرات استفاده کرده و فصل بهار را برای تجدید قوای خطوط تولید خود انتخاب نموده اند.
در گروه محصولات کاغذی نماد چکاپا پس از ارائه گزارش فصلی خود مشاهده می کنیم در فروردین ماه ۲۴ میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به ماه گذشته افزایش ۹ درصدی را نشان می دهد. همچنین فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۹۵ درصدی داشته است. همچنین افزایش در مبلغ فروش عمدتا به دلیل افزایش در نرخ فروش محصولات نسبت به اسفند ماه می باشد.
در گروه لاستیک و پلاستیک، نماد پتایر روز یکشنبه اقدام به انتشار گزارش فصلی یک ماهه نمود. بر مبنای این گزارش، شرکت در این ماه ۴ میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته با کاهش ۵۵ درصدی همراه بوده است. همچنین نسبت به ماه گذشته با کاهش ۸۰ درصدی همراه بوده است.از منظر مقدار فروش، شرکت در ماه مذکور ۳۸۵ تن انواع تایر به فروش رسانده است. که نسبت به فروردین ماه سال گذشته با رشد ۹ درصدی همراه بوده است.نرخ فروش تایر بایاس در فروردین ماه نسبت به ماه گذشته با کاهش ۲ درصدی و نرخ فروش تایر رادیال نسبت به ماه گذشته با رشد ۲ درصدی همراه بوده است.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا