1397-11-27
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۲۵ – زیمنس رفیق نیمه راه شد!

یکی از خبرهای مهم امروز کناره گیری شرکت زیمنس از بازار ایران بود.

امروز بازار مانند روزهای گذشته روز سبزی را سپری کرد اما میزان رونق بازار نسبت به روزهای قبل کم تر بود. در معاملات انجام گرفته در روز جاری شاخص کل اوراق بهادار با رشد ۲۰۲ واحدی باعث شد شاخص کل روی عدد۹۴۹۰۵ قرار بگیرد تا در چند قدمی فتح کانال ۹۴۰۰۰ باشد.

یکی از خبرهای مهم امروز کناره گیری شرکت زیمنس از بازار ایران بود. این شرکت امروز اعلام کرد در راستای سیاست های تحریمی آمریکا علیه ایران، قادر به ادامه حضور در ایران نیست و ایران را ترک خواهد کرد. ترک زیمنس را می توان شروع پس لرزه های ترک شرکت های بزرگ اروپایی از ایران دانست.
از بازار نفت همان طور که در مقاله چند روز گذشته در نت نوشت عنوان کردیم چین به منظور دور زدن تحریم های ایران قرارداد نفتی جدید با ایران بر مبنای ارز یوآن امضا کرده است. خبری که با توجه به کم نوسان بودن ارز یوآن در برابر دلار، راهی منطقی برای ایران خواهد بود که قرارداد نفتی خود با چین را بر اساس یوآن انجام دهد.

چه خبر از بازار

امروز بازار مانند روزهای گذشته روز سبزی را سپری کرد اما میزان رونق بازار نسبت به روزهای قبل کم تر بود. در معاملات انجام گرفته در روز جاری شاخص کل اوراق بهادار با رشد ۲۰۲ واحدی باعث شد شاخص کل روی عدد۹۴۹۰۵ قرار بگیرد تا در چند قدمی فتح کانال ۹۴۰۰۰ باشد. شاخص کل هم وزن نیز امروز از میزان رشد روزهای گذشته برخوردار نبود و ۹۳ واحد رشد کرد. ارزش معاملات در روز جاری ۱۶۳۰ میلیارد ریال رقم خورد. نمادهای خساپا، کگل، رانفور، فایرا، فولاد، خپارس و خودرو بیشترین تاثیر در رشد شاخص کل را بر عهده داشتند.
در گروه هتل و رستوران، شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی با نماد سمگا پس از برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده ۱۵۰ ریال سود به ازای هر سهم میان سهامداران تقسیم شد. امری که نشان می دهد در سال گذشته صنعت گردشگری نیز همانند سایر صنایع اقدام به درآمدزایی مناسبی داشته است.
در گروه ساخت محصولات فلزی شرکت صنعتی آما با نماد فاما پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و تصویب افزایش سرمایه ۸۰% از محل سود انباشته ، امروز در حالی با صف فروش به کار خود پایان داد که در روز گذشته در زمان بازگشایی با رشد ۵ درصدی همراه بود.
در گروه خودرو خبر می رسد با توجه به افزایش هزینه دستمزد و مواد اولیه از جمله فولاد، آلومینیوم، مس و ارز، پیش بینی می شود قیمت قطعات خودرو در سال ۹۷ با رشد ۳۰ درصدی و قیمت خودرو نیز با رشد حداقلی ۲۰ درصدی همراه باشد.
در این گروه امروز نماد معاملاتی خفنر به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر تعلیق شد.
در گروه یارانه شرکت کارت اعتباری کیش در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۵۳۴ ریال سود محقق کرده است. شرکت در این دوره افزایش سرمایه ۵۳% را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۱۷% کاهش داشته ولی سود خالص ۲۶% رشد داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۸% پوشش داده است.
همچنین در این گروه نماد پرداخت پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱,۹۶۰ ریال ، با قیمت ۱۵,۶۵۳ ریال و رشد ۱٫۷ درصدی به تابلوی معاملاتی بازگشت .
در گروه انبوه سازی و مسکن امروز معاملات با افزایش عرضه ها همراه بود. به طوری که به نظر می رسید سهامداران پس از رشد چند روزه اخیر قصد شناسایی سود را داشتند. امروز شرکت ساختمانی سرمایه گذاری مسکن الوند در پی افشای اطلاعات با اهمیت مبنی بر بهره برداری از طرح ها و پروژه های جدید بر اساس قرارداد و توافق مشارکت منعقد شده قدرالسهم شرکت از فروش پروژه .۶۲٫۷ درصد خواهد بود و برآورد فروش سهم این شرکت بر اساس قدرالسهم مورد اشاره ۶۵۴,۰۰۰ میلیون ریال برآورد می گردد. این سهم امروز جهت رفع ابهام یا اصلاح اطلاعات منتشره حداکثر برای ۲ روز کاری دیگر تداوم خواهد داشت.
در نماد ثغرب امروز پس از ارائه اطلاعات شفاف سازی در خصوص نوسان قیمت سهم و رشد ۲۰ درصدی چند روز اخیر ، امروز پس از بازگشایی سهم قیمت آن با رشد ۲٫۴ درصدی و با قیمت ۹۱۵ ریال به گردونه معاملات بازگشت .
ثشرق نیز همانند ثغرب که دیروز به دلیل رشد بالای ۲۰ درصدی بسته شده بود پس از ارائه شفاف سازی قیمتی، امروز به تالار معاملات بازگشت. این سهم پس از بازگشایی با افت ۱٫۳ درصدی و با قیمت ۸۲۰ ریال بازگشایی شد .
در گروه فلزات اساسی در شروع معاملات امروز اکثر نمادهای در حاشیه قیمتی مثبت در نوسان بودند. به طوری که نمادهای فایرا، فمراد و فولاژ با استقبال خوب سهامداران همراه شدند. در این گروه نمادهای فایرا، فمراد، فسپا و فنورد با صف خرید به کار خود پایان دادند.
در گروه دارویی امروز نماد دارویی دسانکو جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در تاریخ ۲۷/۰۲/۹۷ در پایان معاملات امروز سه شنبه مورخ متوقف گردید. در این گروه همچنین نماد معاملاتی کی بی سی جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز شنبه مورخ ۲۹/۰۲/۹۷در پایان معاملات امروز سه شنبه متوقف گردید. البته ساعاتی بعد اطلاعیه لغو مجمع روی کدال آمد که این مجمع تا اطلاع ثانوی به زمان دیگری موکول شد.
همچنین نماد دارویی وسبحان نیز جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز شنبه مورخ ۲۹/۰۲/۹۷ در پایان معاملات امروز سه شنبه مورخ متوقف شد.
در گروه خاکستری بورس یعنی سیمان به نظر می رسد افزایش قیمت سیمان هنوز قطعی نشده است. استقبال چند روز اخیر سهامداران از این گروه خبرهایی مبنی از افزایش قیمت سیمان بود که امروز خبر رسید این طرح هنوز به قطعیت نرسیده است.
در نماد سقاین همچنین امروز پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۲,۷۰۰ ریال ، با رشد حدودا ۵ درصدی و با قیمت ۲۰,۷۷۳ ریال بازگشایی شد .
در پایان معاملات امروز نمادهای معاملاتی غشان ، سبحان و سرود جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی متوقف شدند.
در گروه مواد شیمیایی و پتروشیمی نماد معاملاتی شلعاب پس از شفاف سازی در خصوص تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، با قیمت ۱,۹۱۵ ریال و رشد ۱٫۵ درصدی به گردونه ی معاملات بازگشت . البته با گذشت زمان، در انتهای زمان معاملاتی عرضه سنگین باعث شد این سهم با افت قیمتی ۴٫۳۵ درصد به کار خود پایان دهد. این شرکت در خصوص نوسان قیمت سهام اعلام کرد از تاریخ گزارشگری قبلی (صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت دوره مالی ۱۲/۹/۶/۳ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ ) تا مقطع فعلی تغییر با اهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده است.
یکی از سهم های بنیادی این گروه پتروشیمی مبین است که امروز قصد داریم اخبار به دست آمده از مجمع عمومی سالانه این سهم را ارائه دهیم .
پتروشیمی مبین تامین کننده اصلی یوتیلیتی شرکتهای پتروشیمی فاز یک منطقه ویژه اقتصادی پارس است و حدود ۴۲ درصد از کل محصولات پتروشیمی این منطقه را پشتیبانی می کند. رقبای اصلی شرکت در حال حاضر پتروشیمی دماوند و تولید برق مپنای عسلویه می باشند. پتروشیمی دماوند که قرار بود تامین یوتیلیتی فاز دوم را بر عهده داشته باشد همگام با سایر شرکتهای منطقه پیشرفت نداشته و این مسئله به مشتریان مبین افزوده است. در مورد نرخ فروش محصولات در سال گذشته، مبین علیه زاگرس اقامه دعوی کرده است و گزارش کارشناس رسمی دادگستری مبین را محق دانسته است. با وجود اعتراض زاگرس، مبین مدعیست اظهار نظر ابتدایی کارشناس با تعدیلات اندک تایید خواهد شد. در مورد اختلاف حساب ناشی از نرخ گاز و نسبتهای گاز خوراک و سوخت که عمدتا به دو شرکت زاگرس و مبین مربوط می باشد، این دو شرکت طرف حساب هستند و هیچ آثار سود و زیانی برای مبین ندارد. شرکت معتقد است گاز تحویلی از شرکت گاز بوشهر از منطقه ویژه خارج نمی شود و نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشد. در حال حاضر نیز در حال پیگیری ثبتهای اصلاحی مالیات بر ارزش افزوده گاز دریافتی است که این بند نیز عمدتا مربوط به شرکتهای زاگرس و پردیس می باشد. میزان مطالبات دولت از حدود ۴۰ میلیارد تومان به ۱۶ میلیارد تومان کاهش یافته است که این رقم بر عهده هلدینگ فارس می باشد و مربوط به سال ۹۲ (زمانی که شرکت دولتی بود) می باشد. مبین در سال گذشته رتبه نخست شفاف سازی را در بورس کسب کرده است و صورتهای مالی خود را بر مبنای IFRS نیز تهیه کرده است. سهامداران نگران خرید سهام دماوند توسط مبین هستند که شرکت مدعیست تصمیمی بر این اساس نگرفته است. حدود ۳۰ درصد از سهام پتروشیمی دماوند متعلق به هلدینگ خلیج فارس است. در نهایت شرکت در سال ۹۶ معادل ۹۵۸ ریال سود محقق کرده است که ۱۱۰ درصد از آن معادل ۱۰۵۰ ریال تقسیم شد.
همچنین در روزهای گذشته اخباری مبنی بر آتش سوزی پتروشیمی آبادان در خبرها خواندیم. امروز این شرکت در پی شفاف سازی حادثه به وجود آمده اعلام کرد مورخ ۲۴/۰۲/۹۷ نشت گاز vcm در یکی از پالیهای واحد تولید pvc قدیم (A 700 ) مجتمع پتروشیمی آبادان باعث ایجاد حریق جزیی در بخشی از این واحد گردید که با عملکرد بموقع همکاران اداره آتش نشانی مجتمع پتروشیمی آبادان و پشتیبانی اکیپ های ارسالی پالایشگاه آبادان و عملکرد مناسب سیستم خودکار اطفاء حریق واحد و مدیریت مناسب تیم واکنش در شرایط اضطراری مجتمع در مدت زمان کمتر از ۵ دقیقه حریق مهار گردید . به گفته این شرکت خوشبختانه این حادثه هیچگونه تلفات جانی و مصدوم حتی جزئی نداشته و آسیبی به خطوط تولید واحدهای دیگر مجتمع وارد نشده است و در حال حاضر روند تولید در تمام واحدها بجز واحد A700 برقرار است . واحد تولید pvc قدیم بخشی از ظرفیت تولید محصول pvc مجمتع (۳۵ درصد ) را بعهده دارد . با توجه به استفاده از سیستم آب جهت اطفاء حریق ، واحدهای فنی ذیربط در حال پاکسازی و بررسی تجهزات ابزار دقیق و الکتروموتور ها و پمپها وعملیات خشک کردن آنها و نیز بررسی دقیق علت حادثه می باشند .این شرکت مدعی شده است که واحد فوق امروز آماده راه اندازی می باشد اما جهت کنترل و بررسی های دقیق علت حادثه ، کمیته ایمنی شرکت راه اندازی واحد را به بعد از اتمام عملیات خشک نمودن تمام تجهیزات و مشخص نمودن دقیق حادثه موکول نموده است که این عملیات احتمالاً تا سه روز آینده ادامه خواهد داشت ، ضمنا ۷۰ درصد ظرفیت تولید محصول pvc در واحد ۷۰۰ جدید می باشد که این واحد با اقدامات صورت گرفته در دوسال گذشته از یکهفته قبل با ظرفیت طراحی (۱۵۰ تن در روز ) مشغول تولید می باشد.

در گروه سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری سبحان با نماد وسبحان به منظور برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز شنبه مورخ ۲۹/۰۲/۹۷ در پایان معاملات امروز سه شنبه متوقف می شد.
در گروه شرکت های چند رشته ای گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با نماد وامید پس از شفاف سازی در خصوص نتایج برگزاری مزایده (واگذاری ۱۵ شرکت از پورتفوی گروه سرمایه گذاری امید از طریق بورس ، فرابورس و مزایده عمومی) ، با افت ۲٫۷ درصدی و با قیمت ۲,۲۲۲ ریال به تابلوی معاملاتی بازگشت . اما با پیشرفت زمان، افزایش تقاضا باعث شد این سهم با رشد قیمتی و با قیمت ۲۲۸۵ ریال به کار خود پایان دهد.
در گروه مواد غذایی امروز نماد غفارس پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۶۰۰ ریال ، با رشد چشمگیر ۱۲ درصدی و با قیمت ۵,۲۰۰ ریال بازگشایی شد . اما در ادامه با عرضه شرکت حقوقی این سهم با رشد ۶٫۳۴ درصدی به کار خود پایان داد.
در این گروه همچنین نماد معاملاتی غدشت با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد بصورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد. این شرکت در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرده است که زیان هر سهم پیش بینی شده بر اساس اطلاعات واقعی ۳۱/۰۱/۹۷ در مقایسه با اطلاعات واقعی ۳۱/۰۶/۹۶ ، ۳۲ درصد افزایش داشته است . این شرکت در این گزارش اعلام کرده است که مبلغ فروش پیش بینی شده شرکت در مقایسه با پیش بینی قبلی در مجموع ۳۸ درصد افزایش داشته است . که این افزایش به دلیل تهیه و فروش محصولات بسته بندی بوده که علیرغم کاهش فروش در گروه محصولات دیگر (عمدتا ناشی از کاهش جذب مواد اولیه به دلیل کم آبی و کاهش تولید ) ، سطح فروش در مجموع افزایش قابل توجهی داشته است .
در گروه کانه های فلزی نماد زنگان پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱۵ ریال ، با رشد ۱٫۸ درصدی و با قیمت ۹,۷۹۰ ریال بازگشایی شد .
همچنین نماد کمنگنز نیز پس از برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده و انتخاب اعضاءهیئت مدیره ، با رشد ۱ درصدی و با قیمت ۸,۲۰۰ ریال بازگشایی شد .
در گروه سایر واسطه گری های مالی نماد ولغدر پس از افشای اطلاعات با اهمیت و ارائه تعدیل مثبت ۴۵ درصدی ، با قیمت ۱,۰۵۰ ریال و رشد چشمگیر ۱۷ درصدی به گردونه ی معاملات بازگشت .

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا