1397-11-30
اقتصادی

نفت در آستانه ثبت رکورد – گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۲۹

. نماد شبندر با رشد 47 واحدی خود بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس تهران بر عهده داشت.

شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز پس از بیانیه کمیسیون اروپا مبنی بر اجرایی کردن قانون انسداد به منظور حمایت از شرکت های اروپایی از تحریم های ثانویه آمریکا، با رشد ۱۶۲ واحدی به کانال ۹۵۰۰۰ بازگشت و روی عدد ۹۵۱۰۳ ایستاد. ه

شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز پس از بیانیه کمیسیون اروپا مبنی بر اجرایی کردن قانون انسداد به منظور حمایت از شرکت های اروپایی از تحریم های ثانویه آمریکا، با رشد ۱۶۲ واحدی به کانال ۹۵۰۰۰ بازگشت و روی عدد ۹۵۱۰۳ ایستاد. همچنین در روز جاری شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۱۱۰ واحدی روی عدد ۱۷۲۳۷ قرار گرفت. ارزش معاملات در روز جاری به رقم ۱۸۴۵ میلیارد رسید که در این بین ۸۵۹ میلیون سهم داد و ستد شد. از گروه های مورد استقبال امروز می توان به گروه های پالایشی و انبوه سازی اشاره کرد. گروه پالایشی با توجه رشد خیره کننده قیمت نفت، امروز از استقبال بسیار خوبی برخوردار بودند. تحلیل ها نشان می دهد در صورتی که قیمت نفت در قیمت های بالای ۸۰ دلار تثبیت شود، نرخ ۱۰۰ دلار برای این طلای سیاه دور از دسترس نخواهد بود. در روز جاری نماد شبندر با رشد ۴۷ واحدی خود بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس تهران بر عهده داشت. از اخبار سیاسی مربوط به برجام می توان به شرکت مولر-مرسک، بزرگ ترین شرکت کشتیرانی کانتینری جهان اشاره کرد. به نقل از خبرگزاری رویترز این شرکت اعلام کرد فعالیت های تجاری با ایران را راستای پایبندی به اعمال مجدد تحریم های ایران و به دنبال خروج آمریکا از برجام متوقف خواهد کرد. همچنین به نقل از این خبرگزاری شرکت دنیلی، تولیدکننده فولاد ایتالیایی به دنبال خروج امریکا از برجام، تلاش برای یافتن پوشش مالی سفارش های ایران به ارزش ۱٫۵ میلیارد یورو (۱٫۸ میلیارد دلار) را متوقف کرد. مدیر ارشد اجرایی این شرکت گفت: «با توجه به خروج آمریکا از این توافق، بانک ها به علت ترس از مواجه شدن با تحریم های ثانویه، دیگر آماده تامین سرمایه پروژه های ایران نیستند. این در حالی است که امروز بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور اعلام کرد روز دوشنبه نقشه‌راه سیاسی برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای جدید با ایران را اعلام خواهد کرد. تصمیم اخیر ایالات متحده به خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌های ایران، شرایط را برای ادامه فعالیت شرکت‌های اروپایی در ایران پیچیده کرده و برخی از شرکت‌های عمده اروپایی اعلام کرده‌اند که در سایه برقراری دوباره تحریم‌های آمریکا، توقف فعالیت‌های خود در ایران را بررسی می‌کنند.

چه خبر از بازار

در گروه فلزات اساسی شرکت فرآوری مواد معدنی ایران با نماد فرآور در مجمع عمومی عادی سالیانه خود سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱,۱۰۰ ریال را تصویب کرد.
شرکت آلومینیوم ایران با نماد فایرا در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۲۱ ریال سود محقق کرده است. این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۱۲۸ ریال زیان محقق کرده بود. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۷۸% پوشش داده است.همچنین این شرکت در خصوص نوسان قیمت سهام با توجه به توقف نماد معاملاتی فایرا در تاریخ ۲۶/۲/۹۷ به دلیل نوسان بیش از ۲۰ درصد قیمت سهام طی ۵ روز معاملاتی اخیر ، اعلام کرد از تاریخ انتشار نامه های فوق تاکنون تغییر اساسی ،پایدار ، قابل توجه و با اهمیت در موارد مذکور ذکر شده در آن نامه بوجود نیامده است که افزایش ۲۰ درصدی قیمت سهام این شرکت را طی ۵ رو معاملاتی پیوسته به دنبال داشته باشد . به نظر می رسد تغییرات قیمت مذکور ناشی از افزاش تقاضای خرید و کاهش عرضه در معاملات سهم باشد . شایان ذکر است طبق صوتهای مالی سالیانه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده ) که در سامانه کدال منتشر شده ، شرکت همچنان دارای زیان انباشته می باشد .
شرکت فولاد هرمزگان جنوب با نماد هرمز در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۵۲ ریال سود محقق کرده است این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۱۱۰ ریال زیان محقق کرده بود. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۲۴% پوشش داده است.
شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد با نماد وتوکا در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۰۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱% افت داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۹% پوشش داده است.
آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مس شهید باهنر ( فباهنر ) ، که در تاریخ ۷/۳/۹۷ برگزار می شود روی کدال رفت.
شرکت آلومراد با نماد معاملاتی فمراد با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
در گروه دارویی نماد دارویی دسانکو در مجمع عمومی عادی سالیانه خود، سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۵۰ ریال را تصویب کرد. در این گروه نماد معاملاتی ددام با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد بصورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد. این شرکت در گزارش صورت حساب مالی خود اعلام کرد زیان پیش بینی شده هرسهم قبلی: ۳۳۵ ریال بوده است که در پیش بینی فعلی این رقم به ۴۴۸ ریال افزایش پیدا کرده است. ( تعدلی منفی ۳۴ درصد). این شرکت دلایل عمده تعدیل منفی را افزایش بهای تمام شده مربوط به افزایش نرخ ارز و افزایش بهای مواد اولیه و بسته بندی خریدهای خارجی و داخلی نسبت به بودجه پیش بینی شده افزایش نرخ ارز در ۳ماهه پایان سال عنوان کرده است.
همچنین گروه دارویی برکت با نماد برکت پس از افشای اطلاعات بااهمیت که مربوط به تغییرات با اهمیت در عملکرد شرکت های تحت کنترل می باشد ، با رشد ۳ درصدی و با قیمت ۱,۴۹۰ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت.
شرکت ایران دارو با نماد دیران پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱۵۰ ریال ، متعادل مثبت در حاشیه ی قیمتی صفرتابلو و با قیمت ۱,۵۸۵ ریال بازگشایی شد .
نماد معاملاتی دلقما در این گروه با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
در گروه هتل و رستوران ، هتل پارسیان کوثر اصفهان با نماد کگوثر در مجمع عمومی عادی سالیانه خود سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱,۱۲۰ ریال را تصویب کرد.
در گروه یارانه آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کارت اعتباری ایران کیش ( رکیش ) ، که در تاریخ ۷/۳/۹۷ برگزار می شود بر روی سامانه کدال قرار گرفت.
در گروه استخراج کانه های فلزی آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور ( کنور ) ، که در تاریخ ۱۲/۳/۹۷ برگزار می شود برای اطلاع سهامداران این نماد، بر روی سامانه کدال قرار گرفت.
در گروه خودرو و ساخت قطعات، شرکت صنایع ریخته گری ایران با نماد خریخت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۶۲ ریال زیان محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵% کاهش داشته است.این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۵۳% پوشش داده است.
همچنین شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران با نماد خاهن در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۴۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹۵% رشد داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۲۴% پوشش داده است.
نماد معاملاتی خکاوه با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
نماد معاملاتی خرینگ در اطلاعیه شفاف سازی خود در خصوص نوسان قیمت سهام عنوان کرد افزایش قیمت سهام در بازار ناشی از اثرات بیرونی و افزایش معاملات سهامداران جز می باشد ، همچنین نزدیک شدن به زمان برگزاری مجمع عمومی سالیانه نیز می تواند عامل دیگری در تغییرات حاضر باشد. این نماد پس از شفاف سازی در خصوص تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، با رشد قابل توجه ۱۰ درصدی و با قیمت ۱,۳۸۳ ریال به تابلوی معاملاتی بازگشت .
نماد معاملاتی خکار پس از انعقاد قراردادهای مهم، با قیمت ۲,۰۴۰ ریال و رشد حدودا ۷ درصدی به تالار معاملات بازگشت.
نماد معاملاتی وساپا که پیشتر از برگزاری مزایده فروش سهام شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان رونمایی کرده بود و عنوان کرده بود که درنظر دارد تعداد ۷۰۰میلیون سهم ( معادل ۱۷/۵ درصد ) از سهام شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان را به صورت نقد و یکجا واگذار نماید، در جریان معاملات امروز با افزایش قابل توجهی در صف خرید همراه شد. به طوریکه در قیمت ۶۶۰ ریال صف خرید حدودا ۲۶ میلیون سهمی را تجربه کرد و نزدیک به ۵۰ میلیون سهم نیز میان سهامداران آن دست به دست گردید.
در گروه زراعت و خدمات وابسته، کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان با نماد زگلدشت به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت مصادیق گروه (ب) متوقف شد. این نماد پس از افشای اطلاعات بااهمیت ، با رشد ۵ درصدی و با قیمت ۳,۹۰۶ ریال به تابلوی معاملاتی بازگشت .
در گروه انبوه سازی و املاک شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند با نماد ثالوند نیز به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت مصادیق گروه (الف) برای شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند متوقف شد. این شرکت در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد بر اساس قرارداد و توافق مشارکت منعقد شده قدرالسهم شرکت از فروش پروژه های مسکونی خود در استان مازندران .۶۲٫۷ درصد خواهد بود و برآورد فروش سهم این شرکت بر اساس قدرالسهم مورد اشاره ۶۵۴,۰۰۰ میلیون ریال برآورد می گردد. همچنین این شرکت در ادامه افزوده است که پروژه مذکور هیچگونه تاثیرات سودآوری در سال جاری منتهی به ۲۹/۱۲/۹۷ نخواهد داشت . و پیش بینی می گردد از سال مالی ۳۱/۶/۹۸ لغایت ۳۱/۶/۱۴۰۰ روند فروش پروژه بر اساس آهنگ و نواخت تولید در مراحل پیش فروش و بر اساس درصد پیشرفت کار شناسایی و همچنین مراحل جذب هزینه صورت پذیرد و تاثیرات سود و (زیان) آن از سال ۳۱/۶/۹۸ لغایت ۳۱/۶/۱۴۰۰ قابل شناسایی خواهد بود . نماد فوق پس از ارائه اطلاعات شفاف سازی خود با رشد چشمگیر ۱۳ درصدی و با قیمت ۲۱۸۲ ریال به کار خود پایان داد.
از نکات قابل توجه این گروه در روز جاری سبزپوش بودن یک دست تمامی نمادهای حاضر در این گروه و رشد ۵ درصدی اکثریت نمادهای حاضر بود.
در گروه حمل و نقل و ارتباطات، شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس با نماد حفارس با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
در گروه محصولات شیمیایی، نماد معاملاتی ساینا به دلیل نوسان قیمت بیش از ۲۰ درصد طی ۵ روز معاملاتی متوالی در نماد اصلی، متوقف شد. این شرکت در گزارش شفاف سازی خود در خصوص نوسان قیمت سهام اعلام کرد از تاریخ گزارشگری قبلی (صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت دوره مالی ۱۲/۹/۶/۳ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ ) تا مقطع فعلی تغییر با اهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده است.
شرکت پتروشیمی زاگرس با نماد زاگرس پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۷,۴۰۰ ریال، با رشد ۴ درصدی و با قیمت ۲۹,۴۴۰ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت .
در گروه محصولات پالایشی و نفتی به دلیل رشد قیمت نفت جهانی، معاملات انجام گرفته در این گروه با استقبال بسیار خوب سهامداران مواجه شد. به طوری که نمادهای نفتی در روز جاری از تاثیرگذارترین نمادهای حاضر در بورس بر روی شاخص کل اوراق بهادار بودند.
در گروه مواد غذایی، شرکت صنعتی بهپاک با نماد بهپاک به دلیل نوسان قیمت بیش از ۲۰ درصد طی ۵ روز معاملاتی متوالی در نماد اصلی، متوقف شد.
در گروه ساخت محصولات فلزی، شرکت صنعتی آما با نماد فاما در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۴۱ ریال سود محقق کرده است. شرکت در این دوره افزایش سرمایه ۸۰% را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۴۹% کاهش داشته ولی سود خالص کاهش ۸% داشته است . این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۱% پوشش داده است.
در گروه ماشین الات و دستگاه های برقی، شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی با نماد بکام پس از ارائه تعدیل منفی ۸۵ درصدی و افزایش زیان به مبلغ ۲۱۶ ریال ، با افت ۱٫۳ درصدی و با قیمت ۱,۹۲۰ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت .
در گروه بانکی، بانک سینا با نماد وسینا پس از ارائه نتایج برگزاری مزایده به علت عدم وجود متقاضی جهت شرکت در مزایده با افت ۱٫۲ درصدی و با قیمت ۹۳۵ ریال به تابلوی معاملاتی بازگشت .
در انتهای بازار نمادهای وامید ، دتماد ، خمحور، فن آورا، ارفع و سبجنو جهت برگزاری مجمع عمومی سالیانه و نماد معاملاتی فایرا جهت برگزاری مجمع عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاء هئیت مدیره در پایان معاملات امروز متوقف شدندو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا