1397-11-30
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۲/۸ – بورس بدون شرح!!!!

از این آمار ارائه شده حال و روز بورس قابل مشاهده است و نیازی به ارائه گزارش از تالار شیشه ای نیست.

در روز جاری شاخص کل اوراق بهادار با افت منفی ۰٫۵ درصدی نسبت به روز چهارشنبه روی عدد ۹۴۲۸۴ ایستاد. ارزش معاملات انجام گرفته در روز جاری به رقم ناامید کننده ۹۰۲ میلیارد ریال رسید که در مقایسه با روزهای گذشته می بینیم روند ارزش معاملات در یک سراشیبی نزولی قرار گرفته است. حجم معاملات انجام گرفته نیز با کاهش محسوس و افت ۵۰ درصدی، به رقم ۴۵۹ میلیون سهم رسیده است. از این آمار ارائه شده حال و روز بورس قابل مشاهده است و نیازی به ارائه گزارش از تالار شیشه ای نیست.

در معاملات روز جاری شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز نیز پس از آن که در روز چهارشنبه هفته گذشته با یک رشد خوب هفته را به پایان رساند، امروز اجازه نداد طعم شیرین این رشد شاخص بر کام سهامداران باقی بماند و با افت منفی ۰٫۵ درصدی شاخص کل، بازهم در آستانه از دست دادن یکی دیگر از کانال های مهم قرار دارد. کاهش شاخص امروز بازار اوراق بهادار را می توان بیشتر متوجه عدم موفقیت امانوئل ماکرون در راضی کردن ترامپ در برجام دانست. گرچه امروز با سفر صدر اعظم آلمان به ایالات متحده آمریکا، همه نگاه ها به این ملاقات چشم دوخته است. عده ای از تحلیل گران دیدار رسمی مرکل با دونالد ترامپ را آخرین شانس بقای برجام می دانند. گرچه ما همانند روزهای قبل همچنان بر این اعتقاد داریم که با توجه به شخصیت و روحیه معامله گری ترامپ، بعید به نظر می رسد ترامپ از این توافق خارج شود. به عقیده نت نوشت، در این بازی ماندن و نماندن ترامپ به دنبال کسب سود به دست آمده توسط شرکت های اروپایی از روابط اقتصادی با ایران پس از برجام است. خود ترامپ نیز بهتر از همه می داند حالت انتظار در ایران از هر حالتی بهتر می تواند ضربه های اقتصادی شدید به این کشور ایجاد کند. به نظر می رسد این ایران است که بایستی نسبت به ماندن در این برجام حتی با وجود ماندن آمریکا در آن تصمیم گیری کند. زیرا در صورتی که باز هم آمریکا در برجام باقی بماند، عملا فعالیت اقتصادی خاصی در ایران صورت نخواهد گرفت. زیرا آمریکا با وضع قوانین سخت گیرانه ریسک سرمایه گذاری در ایران را برای سایر شرکت های اروپایی بالا می برد . به نظر می رسد همچنان باید منتظر روزهای آتی نشست. روزهایی که امیدواریم هر چه سریعتر به پایان برسد و سرانجام در روز ۲۲ اردیبهشت تکلیف خودمان را بهتر بدانیم.

چه خبر از بازار

در روز جاری شاخص کل اوراق بهادار با افت منفی ۰٫۵ درصدی نسبت به روز چهارشنبه روی عدد ۹۴۲۸۴ ایستاد. ارزش معاملات انجام گرفته در روز جاری به رقم ناامید کننده ۹۰۲ میلیارد ریال رسید که در مقایسه با روزهای گذشته می بینیم روند ارزش معاملات در یک سراشیبی نزولی قرار گرفته است. حجم معاملات انجام گرفته نیز با کاهش محسوس و افت ۵۰ درصدی، به رقم ۴۵۹ میلیون سهم رسیده است. از این آمار ارائه شده حال و روز بورس قابل مشاهده است و نیازی به ارائه گزارش از تالار شیشه ای نیست. در افت شاخص کل اوراق بهادار باز هم پرچمدار افت شاخص در دستان فولاد مبارکه اصفهان با نماد فولاد با افت ۱۱۸ واحدی قرار گرفت. در این بین نماد رانفور با رشد ۵۲ واحدی مانع از سقوط بیشتر شاخص کل تهران شد.
در گروه خودرو و ساخت قطعات، شرکت آهنگری تراکتور ایران با نماد خاهن به دلیل درج اطلاعات بااهمیت روی سامانه کدال قبل از شروع معاملات متوقف گردید. این سهم با توجه به درجه اطلاعات بااهمیت خود، فردا یکشنبه به تالار معاملات باز خواهد گشت.این شرکت در جدیدترین اقدام خود، نسبت به قرارداد جهت تولید قطعات مبادرت نموده است. پیش بینی می شود قرارداد مذکور در صورت سود و زیان آتی این شرکت تاثیر قابل توجهی داشته باشد. در این گروه در بین نمادهای خودرویی که اکثرا معاملات منفی را با توجه به افزایش عرضه ها تجربه می کردند ، تنها نماد خموتور بود که نه تنها در بازه مثبت در نوسان بود، بلکه با صف خرید میلیونی خود، به فعالیت خود پایان داد.

در گروه انبوه سازی نماد معاملاتی ثعمرا به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت مصادیق گروه (الف) برای شرکت شرکت عمران و توسعه شاهد متوقف شد. این شرکت در ادامه فعالیت های عمرانی خود اخیرا در خصوص پروژه ناز با شرکت خانه ایرانیان وارد شراکت تجاری شده است. این شراکت به صورت تهاتر انجام گرفته است. قرار بر این بود که پس از درج این اطلاعات، این سهم تا ساعت ۱۰ امروز به گردونه معاملات بازگردد. شاید یکی از دلایلی که این سهم امروز باز نشد جو منفی شدید حاکم بر بازار بود. چه بسا بازگشایی سهم از استقبال چندانی برخوردار نمی شد. البته ناظر بورس اوراق بهادار در ادامه ساعات کاری بورس اعلام کرد بنابر دلایلی توقف این سهم تا دو روز معاملاتی دیگر ادامه خواهد یافت. همچنین در این گروه نماد ثاباد پس از شفاف سازی در خصوص تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، با رشد ۱ درصدی و با قیمت ۲,۱۹۰ ریال بازگشایی شد .در ادامه کار این سهم با صف فروش و با افت ۵ درصدی به کار خود پایان داد.

در گروه بانکی بانک حکمت ایرانیان با نماد حکمت همانند دو سهم قبل با درج اطلاعات با اهمیت در سامانه کدال متوقف گردید. این شرکت در جدیدترین اطلاعیه خود اعلام کرده است در پیش بینی سود آتی این شرکت ۷۳ درصد تعدیل منفی ارائه کرده است. این نماد در جدیدترین پیش بینی خود سود پیش بینی هر سهم را ۳۲ ریال عنوان کرده است در حالی که در پیش بینی قبلی سود پیش بینی برابر با ۱۲۰ ریال بوده است. این بانک دلیل تعدیل سنگین خود را عدم فروش املاک مورد مزایده و همچنین افزایش هزینه های ناشی از سود پرداختی بابت دستورالعمل پرداخت سود ۲۰ درصدی به سپرده گذاران ذکر شده است. به نظر می رسد وضعیت اکثر بانک ها با توجه به شرایط اقتصادی کشور و به خصوص رکود در مسکن، سایر بانک ها نیز از لحاظ میزان سود و زیان در آینده ای نزدیک با تعدیلات مشابه منفی روبه رو شوند. این سهم نیز همانند نماد ثعمرا قرار بود امروز مجدد به تالار معاملات بازگردد ولی این امر اتفاق نیفتاد. همچنین در این گروه بانک سینا با نماد وسینا پس از افشای اطلاعات با اهمیت ممنوع و متوقف گردید. این شرکت در اطلاعیه خود اعلام کرده است قصد فروش سهام توسعه اعتماد مبین به روش مزایده را دارد. باید دید آیا انجام این مزایده با مشتری دست به نقد رو به رو خواهد شد یا خیر.امری که در صورت محقق شدن آن در صورت سود و زیان این نماد بانکی تاثیر گذار خواهد بود.

در گروه فلزات اساسی ، شرکت آلومراد با نماد فمراد پس از رشد ۲۰ درصدی ممتد در روزهای گذشته امروز به منظور ارسال توضیحات در خصوص رشد ۲۰ درصدی سهم متوقف شد. این شرکت نیز در جوابیه سازمان بورس اوراق بهادار اعلام کرده است از صورت سود و زیان قبلی هیچ گونه تغییر قابل توجهی در صورت سود و زیان این شرکت رخ نداده است. در این گروه در ابتدای ساعات معاملاتی نمادهای فمراد ، فخوز ، میدکو ، ارفع ، فپنتا ، کنور ، کگل و کمنگنز در دامنه مثبت در نوسان بودند. ولی هر چه به پایان زمان معاملات نزدیک شدیم اکثر نمادهای فعال در گروه در بازه منفی به کار خود پایان دادند. در این بین تنها نماد فایرا با صف خرید ۱ میلیونی خود خودنمایی می کرد.در این گروه پخش یک شایعه حول شرکت فولاد هرمزگان جنوب با نماد هرمز باعث شد ناظر بورس اوراق بهادار به منظور بررسی شایعات پیرامون این سهم، تا اطلاع ثانوی سهم را متوقف کند. پس از این توقف این نماد در اطلاعیه ارسالی خود در سامانه کدال اعلام کرد پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ادغام دو کارخانه صبا فولاد خلیج فارس و فولاد هرمزگ به استحضار می رساند عمده سهام شرکت فولاد هرمزگان متعلق به فولاد مبارکه می باشد و شرکت فولاد مبارکه در راستای نقش محوری خود در چرخه صنعت و ایجاد رونق اقتصادی در کشور، سرمایه گذاریهای جدید و ایجاد طرحهای توسعه ای را مد نظر قرار داده است که با توجه به مجاورت شرکت صبا فولاد خلیج فارس با شرکت فولاد هرمزگان، شرکت مورد اشاره یکی از گزینه های مورد نظر جهت اجرای طرح های توسعه ای می باشد لذا پاره ای مذاکرات در خصوص خرید شرکت صبا فولاد توسط شرکت فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان به عمل آمده که تا کنون منجر به نتیجه ای نگردیده است لذا خبرهایی که تا این تاریخ از طریق سایتها، شبکه های مجازی و خبرگزاریها با موضوعیت خرید یا ادغام قطعی دو شرکت صبا فولاد خلیج فارس و فولاد هرمزگان منتشر شده شایعه می باشد ودر صورت محقق شدن موضوع و یا هر گونه رخداد با اهمیت اطلاع رسانی لازم به سهامداران محترم صورت می پذیرد. از دیگر اخبار حاکم در این گروه توقف فعالیت نماد فلوله پس از شفاف سازی این شرکت پیرامون رشد ۲۰ درصدی سهم در روزهای اخیر، با رشد ۵٫۳ درصدی به گردونه معاملات بازگشت. اما هر چه به پایان معاملات نزدیک تر شدیم، میزان عرضه ها از تقاضا پیشی گرفت. به طوری که آخرین قیمت معامله شده در بازه صفر انجام گرفت. به نظر می رسد رفتار سهامداران این روزها نزدیک به نوسان گیران شده است. به صورتی که از طریق موج سواری روی تک سهم های کوچک و با رشد ۲۰ درصدی سهم، با عرضه زیاد سیو سود می کنند. در نماد فرآور متعلق به شرکت فرآوری معدنی ایران، این شرکت در جدیدترین گزارش مالی خود و در گزارش مالی سالانه منتهی با تاریخ ۲۹/۱۲/۹۶، اعلام کرد میزان سود آوری این شرکت نسبت به پیش بینی اول سال مالی، با رشد ۱۰۲ درصد و به ازای هر سهم ۲۱۹۵ ریال سود محقق کرده است. با توجه به این گزارش مالی پیش بینی می شود در روز آینده استقبال از این سهم افزایش پیدا کند.

در گروه شرکت های چند رشته ای نماد وامید پس از شفاف سازی در خصوص نتایج برگزاری مزایده فروش سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان ، با افت ۲٫۱ درصدی و با قیمت ۲,۳۰۰ ریال به تابلوی معاملاتی بازگشت. این شرکت در پایان کار معاملاتی با قیمت پایانی ۲۳۳۰ ریال به کار خود پایان داد.
در گروه استخراج کانه های فلزی علی رغم اخبار مثبت پیرامون این سهم ها، این گروه نیز پاسوز برنامه برجام شده اند. از اخبار شنیده شده پیرامون این گروه به نظر می رسد دولت توجه خاصی به سرمایه گذاری در این بخش به خصوص در خصوص معادن روی نموده است. با توجه به این که ذخایر روی جهانی رو به کاهش است، سرمایه در این زمینه و اکتشاف این معادن در آینده می تواند از سودآوری خوبی برای اقتصاد کشور دنبال داشته باشد.
در گروه ماشین آلات و ابزار نیز در نماد تکنو به دلیل بررسی اطلاعات و شایعات پیرامون این سهم تا اطلاع ثانوی متوقف گردید. این شرکت در اطلاعیه شفاف سازی خود اعلام کرده است شرکت سرمایه گذاری تک تار به عنوان زیرمجموعه این سهم و با توجه به عدم فعالیت و زیان انباشته شرکت مذکور در سال های اخیر، شرکت فوق الذکر با تصویب هیات مدیره شرکت تکنوتار پس از طی مراحل قانونی واگذار گردیده است و این واگذاری هیچ تاثیری در سود و زیان شرکت مهندسی تکنوتار نخواهد داشت.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا