1398-02-04
اخبار تکنولوژی

هوش مصنوعی گوگل را در این ۵ ابزار متداول تجربه کنید!

گوگل از هوش مصنوعی در این 5 مورد استفاده خواهد کرد

مراسم Google I/O 2018 به اتمام رسید و گوگل خبرهایی در باب بهبود بسیاری از خدمات و محصولات خود داد و نشان داد که تمرکز و توجه ویژه‌ای بر روی هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) خواهد داشت. در همین راستا، در ادامه به معرفی ۵ مورد از مواردی که در آینده‌ای نزدیک از هوش مصنوعی سود خواهند جست خواهم پرداخت

مراسم Google I/O 2018 به اتمام رسید و گوگل خبرهایی در باب بهبود بسیاری از خدمات و محصولات خود داد و نشان داد که تمرکز و توجه ویژه‌ای بر روی هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) خواهد داشت. در واقع بهبودهای گوگل بر روی محصولات و خدمات‌اش در سال جاری و سال آینده عمدتاً با استفاده از این دو عنصر خواهند بود. در همین راستا، در ادامه به معرفی ۵ مورد از مواردی که در آینده‌ای نزدیک از هوش مصنوعی سود خواهند جست خواهم پرداخت. با ما در نت‌نوشت همراه باشید.

۱- Google Photos

سال گذشته، گوگل نسخه‌ی بهبودیافته‌ی گوگل لنز را به گوگل فوتوز اضافه کرد، نسخه‌ای که به کاربران اجازه‌ی استخراج اطلاعات مفید را از تصاویرشان می‌داد و افزون بر این امکاناتی همچون تشخیص متن و ترجمه را به آن‌ها عرضه می‌کرد.

اما امسال، هوش مصنوعی به گوگل فوتوز اضافه خواهد شد تا، به عنوان مثال، پیشنهاد کند که کدامین افکت می‌تواند بهترین و مناسب‌ترین افکت برای یک تصویر باشد؟

همچنین گوگل لنز نیز بهبود یافته و با اپلیکیشن دوربین گوشی یکپارچه خواهد بود.

۲- اندروید P

البته هنوز نمی‌دانیم که نام رسمی اندروید P چه خواهد بود، اما با این حال مطمئناً این نسخه از اندروید از هوش مصنوعی بهره مند خواهد شد.

به عنوان مثال، گوگل با همکاری DeepMind یک باتری آداپتیو ایجاد کرده که توانایی یادگیری نوع استفاده‌ی شما از باتری را داراست و مثلاً می‌تواند اپلیکیشن‌‌ها را برای اجرا در پس زمینه اولویت بندی کند. یا مثلاً با استفاده از هوش مصنوعی، یک روشنایی آداپتیو نیز ایجاد شده که می‌تواند با در نظر گرفتن و ارزیابی کردن محیط، میزان نور صفحه نمایش را تنظیم نماید.

افزون بر این موارد، هوش مصنوعی در ویژگی انتخاب متن نیز به کار خواهد رفت. مثلاً می‌تواند متن انتخاب شده‌ی شما را تشخیص داده و گزینه‌های مناسبی را در ارتباط با آن به شما عرضه کند. به عنوان مثال، اگر در متن، نام یک مکان را انتخاب کنید این ویژگی گزینه‌ی Google Maps را به شما ارائه خواهد داد.

۳- Google Maps

تا حالا شده مثلاً یک رستوران را انتخاب کنید و ببینید در گوگل مپ نمره‌ی خوبی گرفته اما با رفتن به آن متوجه شوید که اصلاً خوب نبوده؟ اگر تا کنون چنین موردی را تجربه کرده‌اید، با تغییراتی که در گوگل مپ به واسطه‌ی هوش مصنوعی ایجاد خواهند شد دیگر چنین چیزی را تجربه نخواهید کرد. گوگل قرار است کاری کند که در گوگل مپ، مثلاً رستورانی برای شما به نمایش درآید که با غذاها و نوشیدنی‌های مورد علاقه‌ی شما سازگار باشد. گوگل این امر را از روی بازدیدهای گذشته‌تان صورت خواهد داد.

البته تغییرات دیگری در گوگل مپ نیز صورت گرفته‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به تغییر در نوع طراحی تب For You اشاره داشت.

۴- Google Assiatant

Google Assistant نیز از هوش مصنوعی بهره مند خواهد شد و به همین سبب بهبودهایی را در ویژگی‌های‌اش تجربه خواهد کرد. مهم‌ترین موردی که در این راستا بهتر است با آن آشنا شویم Google Duplex است. این قابلیت یکی از قابلیت‌های دستیار گوگل است که به آن امکان برقراری تماس تلفنی و همچنین داشتنِ یک مکالمه‌ی طبیعی را می‌دهد. بنابراین به لطف این قابلیت جدید از این پس می‌توانید دستوراتی شبیه دستور زیر را به دستیار گوگل بدهید: «هی گوگل! یک قرار ملاقات با دندان‌پزشک برای بیست و پنجم ماه در ساعت ۱ برای من رزرو کن». پس از آن دستیار گوگل می‌تواند با دندان‌پزشک تماس بگیرد و در واقع در مورد قرار ملاقات شما صحبت کند.

از جمله تغییرات دیگر در دستیار گوگل می‌توان به رفع نیاز به گفتنِ «هی گوگل» در اول هر جمله اشاره داشت. یعنی از این پس برای برقراری ارتباط با Google Assiatant نیازی نیست که در اول هر جمله‌تان از عبارت «هی گوگل» استفاده کنید.

۵- HEALHCARE:

گوگل درصدد آن است که با استفاده از Deep Learning به سوابق پزشکی بیماران (در حال حاضر بیماران آمریکا) دسترسی داشته باشد تا بتواند مدلی را توسعه دهد که توانایی پاسخ گویی به برخی پرسش‌های پایه‌ای پزشکی را دارد. به عنوان مثال این مدل خواهد توانست به پرسش «چه مقدار زمان برای بهبودی لازم است؟» پاسخ دهد.

گوگل در حال توسعه‌ی این مدل به همکاری مؤسسات و بیمارستان‌های متعددی است، بیمارستان‌هایی که اطلاعات پزشکی بیماران‌شان را ذخیره کرده و می‌کنند.

سخن آخر

هوش مصنوعی به شدت در حال توسعه است و در واقع موارد متعددی، از خودروهای خودران و بدون راننده گرفته تا گوشی‌های هر یک از من و شما، از آن بهره مند خواهند شد. این نشان از آن دارد که این عنصر پای ثابت تغییرات انقلابی در بسیاری از زمینه‌ها در دهه‌های آینده خواهد بود.

منبع:

guidingtech

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا