1398-01-01
دانستنی‌های سلامتی

مصرف این داروی متداول روی مغز جنین تاثیر منفی می گذارد!

women

خانم های باردار در طول دوران بارداری خود می بایست نسبت به مصرف هر گونه دارویی بسیار دقت کنند چرا که برخی از داروها تاثیرات جبران ناپذیری در بر خواهد داشت. داروهای ضد افسردگی از دسته داروهایی است که اگر توسط خانم های باردار مصرف شود به شدت خطرناک خواهد بود. این داروها مغز جنین را دچار صدمات بسیار خطرناکی می کند رشد مغز را به خطر می اندازد

خانم های باردار در طول دوران بارداری خود می بایست نسبت به مصرف هر گونه دارویی بسیار دقت کنند چرا که برخی از داروها تاثیرات جبران ناپذیری در بر خواهد داشت. داروهای ضد افسردگی از دسته داروهایی است که اگر توسط خانم های باردار مصرف شود به شدت خطرناک خواهد بود. این داروها مغز جنین را دچار صدمات بسیار خطرناکی می کند  رشد مغز را به خطر می اندازد. این بار نت نوشت در مورد خطرات این دسته از داروها بر روی زنان باردار نوشته است.

خطرات مغزی و داروهای ضد افسردگی

women

ماده خاکستری مغز سبب تسهیل بیشتر سیگنال های مغز می شود که این موضوع در ادراک بسیار حائز اهمیت است

اسکن مغزی از ۱۰۰ نوزاد تازه متولد شده نشان می دهد مادرانی که در حین بارداری از داروهای افسردگی و سرتونین SSRI استفاده می کردند، مغز جنینشان به درستی رشد نداشته است. مصرف داروهایی از جمله Zoloft، Lexapro، Celexa و همچنین Prozac صدمات جدی به مغز جنین وارد می کند. اسکن مغزی نوزادان تازه متولد شده که قبل از بارداری مادرانشان در معرض مصرف SSRI بوده اند، نشان می دهد که ماده خاکستری در دو ناحیه مغز با آمیگدال و همچنین انسولا همراه است. استفاده از SSRI می تواند تداخل ماده سفید مغز در بین دو نیم کره را همراه داشته باشد. البته این موضوع تنها به این قسم تغییرات پایان نخواهد یافت. اختلالات روان پزشکی بسیاری را به همراه خواهد داشت.

ماده خاکستری مغز چه می کند ؟

women

نوزادانی که در معرض SSRI قرار گرفته اند در قسمت آمیگدال و ماده خاکستری رنگ انسولا افزایش بسیار قابل توجهی دارند

به صورت کلی ماده خاکستری مغز سبب تسهیل بیشتر سیگنال های مغز می شود که این موضوع در ادراک بسیار حائز اهمیت است. در حالی که ماده سفید مغز به صورت کلی یک فیبر عصبی است که ارتباط بین ناحیه های مختلف مغز را فراهم می آورد. این نواحی جهت پردازش احساسات به کار گرفته می شوند. نوزادانی که در معرض SSRI قرار گرفته اند در قسمت آمیگدال و ماده خاکستری رنگ انسولا افزایش بسیار قابل توجهی داشتند. این در حالی است که طبق نظر پزشکان عوامل افسردگی بر روی نوزاد تاثیری نخواهد داشت. حتی اگر مادر از SSRI هم استفاده نکند عوامل بحرانی برای جنین پیش نخواهد آمد و سابقه بیماری افسردگی تاثیری بر روی جنین نخواهد داشت.

با افسردگی زنان باردار چه باید کرد ؟

با این حال مصرف داروهای ضد افسردگی جهت مادران باردار یک خطر محسوب می شود که بیماری های بسیار جدی برای نوزاد در آینده به دنبال خواهد داشت. اما مادرانی که قبل از بارداری به افسردگی مبتلا بوده اند در صورتی که پزشک تأئید کند بهتر است داروی خود را قطع کنند در غیر این صورت شاید بتوان گفت آسیب های افسردگی های حاد  دست کمی از مشکلات مغزی جنین ندارد و بهتر است طبق نظر پزشک دارو را مصرف و درمان را ادامه دهد. بیماری های قلبی و همچنین آسم هم از دسته بیماری هایی است که هیچ مادر بارداری توانایی قطع درمانش را در طول دوره بارداری نخواهد داشت.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا