1398-02-04
شبکه‌های اجتماعی

پلیس ولز با کمک اثر انگشت به جای مانده از یک عکس در WhatsApp موفق به دستگیری توزیع کنندگان مواد مخدر شدند!

پلیس ها با استفاده از اثر انگشت به جای مانده از یک عکس در WhatsApp موفق به دستگیری توزیع کنندگان مواد مخدر شدند

اثر انگشت های به جای مانده در صحنه های جرم، معمولا می توانند برای شناسایی هویت مجرم به کار برده شوند. اما پلیس ها در کشور ولز اخیرا با استفاده از اثر انگشتی که در یک عکس در واتس اپ مشخص شده است و استفاده از آن به عنوان مدرک، توانستند از ۱۱ قاچاقچی مواد مخدر اعتراف بگیرند.

اثر انگشت های به جای مانده در صحنه های جرم، معمولا می توانند برای شناسایی هویت مجرم به کار برده شوند. اما پلیس کشور ولز اخیرا با استفاده از اثر انگشتی که در یک عکس در واتس اپ مشخص شده است و استفاده از آن به عنوان مدرک، توانستند از ۱۱ قاچاقچی مواد مخدر اعتراف بگیرند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

Dave Thomas از پلیس ولز جنوبی، در مصاحبه با BBC به توصیف تکنیک های به کار رفته در استفاده از اثر انگشت به جا مانده در یک عکس به عنوان گام اول در کشف جرم پرداخت. او گفت که امروزه وقتی اسمارت فونی در صحنه ی جرم باقی می ماند، پلیس به طور دقیق به بررسی و آنالیز عکس های درون آن می پردازد.

در این مورد، پلیس در طی یک هجوم ناگهانی به ساختمانی که ساکنان آن را مرتبط با فعالیت های مواد مخدر می دانست، در شهر Bridgend  ولز تلفن همراهی را در این ساختمان پیدا کرد. در پیام رسان واتس اپ این موبایل، پیام هایی مربوط به چند ماه قبل وجود داشتند که حاوی شواهد مهمی بودند.

Thomas به شبکه ی BBC گفت: “در این تلفن پیام های زیادی نظیر: چه چیزی برای خرید می خواهی؟ و امثال آن وجود داشت.” همچنین عکسی نیز از دست فردی که قرص های مخدر در دست داشت در واتس اپ این تلفن یافت شد. این عکس برای یکی از مشتریان با این متن فرستاده شده بود: “این ها محصولات من هستند که آن ها را می فروشم.”

در این عکس قسمت میانی و پایین دست کاملا مشخص بود. قسمت بالایی دست در تصویر مشخص نبود. محققان پلیس برای مطابقت دادن این دست با اطلاعاتی که در پایگاه داده هایشان داشتند به نتیجه ای نرسیدند، یعنی موفق به یافتن صاحب دست نشدند. اما با این وجود، تصویر انگشت اطلاعات کافی برای یافتن مجرم را در اختیار پلیس گذاشت و تحقیقات از این مجرم منجر به دستگیری ۱۰ مجرم دیگر شد.

Thomas توضیح داد: “چون مقیاس و کیفیت عکس کمی چالش برانگیز بود، اندکی زمان لازم بود تا دلال بودن آن شخص ثابت شود.” او ادامه داد: “وقتی که عکس از دست شخص دلال پیدا شد، سرنخی برای کشف جرم پیدا شد و افسران پلیس وارد این ماجرا شدند.”

ثابت شده است که شبکه های اجتماعی در بین مجرمان بسیار مورد استفاده می باشند. مثلا اخیرا اینستاگرام تلاش های گسترده ای را در رابطه با مسدود کردن هشتگ های مرتبط با مواد مخدر انجام داده است.

هرچند که پروسه ی استفاده از اثر انگشت در عکس های موجود در یک گوشی تلفن همراه نسبتا جدید می باشد، اما استفاده ی پلیس از شبکه های اجتماعی در خصوص کشف جرایم امری تازه نیست. سرویس هایی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و واتس اپ دارای شواهد بسیار زیادی برای تحقیقات در خصوص جرایم مختلف می باشند و برخی مظنونان با اعمال احمقانه ای که در این شبکه های مجازی انجام می دهند، کار پلیس را راحت تر می کنند!

منبع: www.digitaltrends.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا