1398-05-23
دانستنی‌های سلامتی

ایمنی درمانی: ایمیون تراپی امید جدیدی در درمان سرطان ریه!

ایمنی درمانی ایمیون تراپی

اگر به یک بیمار سرطانی گفته شود علاوه بر شیمی درمانی با یک روش جدید شانس درمان بیشتری دارد، به قطع یقین آن را رد نخواهد کرد. یافته‌های جدید نشان می‌دهد مبتلایان به سرطان ریه با روش جدید درمان سرطان ریه به نام ایمیون تراپی یا ایمنی درمانی شانس بیشتری برای درمان و زندگی طولانی تر دارند.

در نت نوشت امروز از روش جدید درمان سرطان ریه به نام ایمیون تراپی و تاثیر آن بر درمان سرطان بدانید.

ایمنی درمانی یا ایمیون تراپی چیست؟

دکتر لینا گاندی مسوول تحقیقات از بخش سرطان دانشگاه نیویورک با تاکید بر این که برای درمان سرطان دیگر نباید فقط به شیمی درمانی تکیه کرد ایمیون تراپی را روش جدیدی می‌داند که باید در روند درمان بیماران سرطانی به طور جدی به عنوان یک روش درمانی مهم جای گیرد.

در بیماران سرطانی سیستم ایمنی بدن به شدت ضعیف می‌شود و شخص ناچار است به نوعی همیشه در قرنطینه باشد. حتی یک سرماخوردگی ساده برای بیماری که تحت درمان با شیمی درمانی است می‌تواند به یک فاجعه تبدیل شود.

در ایمنی درمانی با تجویز داروهایی سیستم ایمنی بدن بیمار تقویت می‌شود به طوری که سلول‌های سرطانی توسط بدن خود فرد و نه شیمی درمانی نابود شود. از دیگر مزایای ایمنی درمانی به دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن فقط سلول‌های سرطانی نابود می‌شود در صورتی که شیمی درمانی کل سلول‌های سالم بدن ضعیف می‌شوند.

دکتر گاندی که ۲۵ سال است به مداوای بیماران سرطانی می‌پردازد ایمنی درمانی را یک انقلاب در درمان سرطان می‌داند.

درمان سرطان ریه با ایمنی درمانی

از میان انواع سرطان‌ها سرطان ریه سالانه عامل مرگ نزدیک به دو میلیون نفر در سراسر جهان است. در ایالات متحده آمریکا پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۱۸ بیش از ۰۰۰ر۱۵۴ نفر در نتیجه ابتلا به سرطان ریه فوت کنند.

با استفاده از ایمنی درمانی بیماران زیادی در تحقیق به دقت مورد بررسی قرار گرفتند. با تجویز داروهای تقویت سیستم ایمنی بدن مثل pembrolizumab و keytruda در بیماران تحت بررسی در تحقیق به همراه شیمی درمانی نتایج موفقیت آمیز بود و حتی در بعضی موارد سرطان درمان شده بود.

شیمی درمانی در مراحل پیشرفته بیماری سرطان فقط چند ماه طول عمر بیشتر را برای بیمار به همراه دارد.

ولی ترکیب آن با داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن شانس درمان و زنده ماندن بیمار را می‌تواند حتی تا چند سال افزایش دهد که در این صورت امکان یافتن درمان‌های جدید و درمان کامل بیماری وجود خواهد داشت.

برنامه تحقیق

بررسی که بر روی پرونده پزشکی و نحوه درمان بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته ریه بین رده سنی ۳۴ تا ۸۴ از ۱۶ کشور مختلف انجام گرفت نشان داد وقتی از ایمنی درمانی در کنار شیمی درمانی استفاده می‌شود غده‌های سرطانی متاستاز نمی‌دهد، رشدشان متوقف شده و حتی بدن قادر است آن‌ها را از بین ببرد.

بیماران انتخاب شده در تحقیق به ۳ دسته تقسیم بندی شده بودند. بیمارانی که با شیمی درمانی و ایمیون تراپی تواما تحت درمان بودند. بیمارانی که با شیمی درمانی و یک شبه دارو و ایمنی درمانی تحت درمان بودند. دسته سوم بیمارانی که فقط با شیمی درمانی درمان شده بودند.

بعد از نزدیک به یک سال بررسی وضعیت بیماران، بیمارانی که علاوه بر شیمی درمانی تحت درمان ایمیون تراپی قرار داشتند میزان مرگ و میر آن‌ها به نصف کاهش یافته بود.

در عین حال مدت زنده ماندن آن‌ها نسبت به بیماران تحت درمان با شیمی درمانی طولانی تر بود. حدود ۷۰ درصد بیماران تحت درمان ایمنی درمانی حتی در مراحل بسیار پیشرفته سرطان یک سال بیشتر توانسته بودند عمر کنند.

تفاوت شگفت انگیز نتیجه درمان آن قدر هیجان انگیز بود که دکتر گاندی آن را در کنفرانس اختصاصی اعلام کند. به همین دلیل او با تاکید اعلام کرد در مراحل اولیه تشخیص سرطان بیماری با ایمنی درمانی به راحتی قابل درمان است و در مراحل پیشرفته که تشخیص دیرهنگام صورت می‌گیرد بین ۳۰ تا ۴۰ درصد می‌توان شانس زنده ماندن بیمار را با این روش درمانی بیشتر کرد.

هر چند آزمایش بر روی بیماران مبتلا به سرطان ریه انجام شده بود ولی هم اکنون از این روش درمانی برای انواع سرطان‌ها استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: پاکسازی ریه: با این روش‌های فوق العاده ریه را سم زدایی و پاک کنید

منبع +

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    بهزاد

    24 مرداد 1398 at 15:09

    0

    خیلی مفید بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا