روانشناسی و موفقیت

از این که به حریم شخصی و سلایق ام احترام می گذاری ممنونم!! فرهنگ سازی کنیم

احترام به حریم شخصی و خصوصی

در هر فرهنگی رفتارهای خاصی وجود دارد که احتمالا خوشایند فرد نیست و شخص فقط برای همراهی با جامعه ملزم به رعایت آن ها می شود. ولی یکی از متداول ترین رفتار اجتماعی در کالجی در آمریکا تغییر یافته و چنان طرفدار پیدا کرده است که همه در نهادینه شدن هر چه بیشتر آن تلاش می کنند.

سولیل ر. اسکایز وقتی به عنوان دانشجو وارد کالج Antioch شد با شوک فرهنگی شدیدی مواجه شد. او در یک شرکت آلمانی کار می کرد و بین دوستان و همکارانش یک عادت همیشگی وجود داشت: قبل از هر کاری مثل جلسه، سخنرانی، به شانه های هم می زدند تا برای همدیگر آرزوی موفقیت کنند. دست دادن و بغل کردن همکاران صمیمی تر هم که عادی بود. این دانشجوی ۲۲ ساله که اکنون اقتصاد سیاسی می خواهند مشاهده کرد در آنتیوک دانشجویان و کارکنان قبل از آن که به شانه یکدیگر بزنند از هم سوال می کنند. علت عجیب این تغییر رفتار فرهنگی و احترام به احترام به حریم شخصی را در نت نوشت امروز بخوانید.

اتفاقات سال ۱۹۹۰ در کالج آنتیوک

با شروع دهه ۹۰ میلادی رویکردی به نام «مبارزه با توهین جنسی» در کالج شروع شد که دانشجویان و حتی استادان به دفاع از آن پرداختند. این رویکرد کم کم به جنبشی تبدیل شد که تقریبا به تمام  کشور رسید. اکنون پیشگامان این جنبش در تلاش هستند تا این فرهنگ را به نام «تماس افلاطونی» همه گیر نمایند.

تماس افلاطونی چیست؟

تماس افلاطونی platonic touch می گوید: «اگر دوست ندارید کسی شما را لمس کند حتی اگر یکی از اعضای خانواده تان باشد اجازه دارید نه بگویید.» خانم ناوارت Ms. Navarrette که از پیشگامان این جنبش است می گوید : «شما مالک جسم خود هستید و اجازه دارید در مورد آن تصمیم بگیرید.» جالب اینجا بود که زمانی که ناوارت خود دانشجوی کالج بود و بعد از سه سال برای دیدار از خانواده به زادگاهش برگشت از این که مادرش بدون اجازه او را در آغوش گرفت متعجب شد. چرا که اجازه گرفتن قبل از بغل کردن بعد از سه سال تحصیل در کالج دیگر برای او نهادینه شده بود.

آنجل دانشجوی ۲۲ ساله کالج اعتقاد دارد : « این نوعی فرهنگ است که باید افراد به هم احترام بگذارند و قبل از آن که کسی را در آغوش بگیرند یا بخواهند به شانه اش بزنند یا دست بدهند از او سوال کنند و اجازه بگیرند.»

اکنون تمام دانشجویان، استادان و کارکنان کالج اجازه گرفتن قبل از در آغوش گرفتن را نوعی رفتار فرهنگی می دانند که نشان می دهد شما به طرف مقابل و حریم خصوصی او احترام می گذارید.

هر چند این فرهنگ بعد از بعضی رفتارهای آزاردهنده و توهین به جنس زن شروع شد ولی اکنون به عنوان یک رفتار فرهنگی برای تمام دانشجویان حتی تازه واردان قابل احترام است و باید رعایت شود.

کمی در باره کالج بدانیم

کالج Antioch کالج کوچکی است که هر سال فقط ۱۳۵ دانشجو می پذیرد. این کالج به عنوان یک کالج پیشرو در حرکت های فرهنگی در اوهایو معروف است. بسیاری از دانشجویان با ورود به کالج با شنیدن چنین قانونی که موظف به رعایت آن هستند، کمی تعجب می کنند چون اعتقاد دارند خیلی خوب تربیت شده اند، ولی پس از مدتی فرهنگ کالج را به عنوان احترام به حریم شخصی درک کرده و حتی آن را در خانواده های خود ترویج می دهند.

مسوولان کالج بخصوص بعد از جنبش می تو MeToo که در اعتراض به سو استفاده جنسی از زنان در هالیوود آغاز و به سایر اقشار جامعه هم رسید از فرهنگی که از دهه ۹۰ در کالج اجرا کرده اند به خود می بالند. از سال ۱۹۹۰ به بعد در این کالج حتی نزدیک ترین دوستان موظفند قبل از آن که یکدیگر را برای سلام و احوال پرسی در آغوش بگیرند باید از طرف مقابل سوال کنند.

دانشجویان چه می گویند؟

همه دانشجویان چه دختر چه پسر این حرکت را که در سال ۱۹۹۰ شروع شده است در دنیایی که با حرکات، نگاه و کلمات سو استفاده های جسمی و روانی از زنان می شود حرکتی بسیار پیشگامانه می دانند.

میشله دانشجوی سال دوم کالج می گوید: ما در فرهنگی زندگی می کنیم که بسیاری افراد از نظر احساسی، از نظر جسمی، یا با واژه ها از ما سو استفاده می کنند. ربطی هم به زن یا مرد بودن ندارد. و چنین رفتاری یعنی قبل از آن که بخواهیم با کسی دست بدهیم، یا بغلش کنیم یا به پشت شانه اش بزنیم. از او سوال کنیم : اشکالی ندارد؟ نشان دهنده یک فرهنگ درست و احترام گذاشتن به یکدیگر است.

طرفداران این فرهنگ می گویند این رفتار نه تنها غیرعادی نیست بلکه احترام به طرف مقابل است، احترام به خواسته او، احترام به حریم خصوصی او و مسلم است وقتی این رفتار نهادینه شود حتی کسانی که قصد سو استفاده های مختلف از طرف مقابل را دارند اجازه پیدا نمی کنند تا افکار شوم خود را با یک حرکت یا یک واژه عملی کنند.

اکنون هر دانشجویی که به کالج وارد می شود باید برگه هایی را که مربوط به قوانین کالج است امضا نماید تا نسبت به رفتار خود در کالج متعهد باشد که از آن جمله پرسیدن قبل لمس کردن دیگران است که می تواند شامل دست دادن، بغل کردن. پشت شانه زدن باشد. در ۸ برگه ای که در مورد این قانون توضیح داده شده است تصریح شده «سکوت علامت رضایت است» پس تحت هیچ شرایطی سکوت نکنید و هر رفتاری را برخلاف قوانین گزارش کنید تا به آن رسیدگی شود.

جنبش عمومی

این کالح در یلو اسپرینگز Yellow Springs ایالت اوهایو واقع است. بسیاری از کسانی که در شهر دچار مشکل های مختلف تجاوز به حریم های شخصی می شوند به کالج مراجعه می کنند تا به عنوان یک جامعه حمایتی آن ها را پناه دهد و راهنمایی کند.

کالج در باره میهمانی ها، الکل، مواد مخدر، رفتارهای پرخطر جنسی و مشکلاتی که ممکن است در جمع های دانشجویی و جوانان بوجود آید به دانشجویان آموزش می دهد. حتی کالج در هفته یک روز را به صحبت درباره روابط جنسی اختصاص داده است تا هر چه بیشتر در زمینه رفتارهای درست بین افراد مختلف فرهنگ سازی کنند.

اکنون این رفتار آن قدر در کالج نهادینه شده است که وقتی یکی از دانشجویان یا استادان یا کارکنان نتواند به آن پای بند باشد باید کالج را ترک کند.  در واقع محیط کالج به گونه ای است که خود فرد مجبور به ترک آن می شود چون متوجه می شود در این فضا جایی برای ماندن او و تحمل رفتارش نیست.

منبع:

New York Times

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا