1397-12-29
اخبار تکنولوژی

تکنولوژی انتقال داده با سرعتی ۱۰۰ برابر Wifi به چه کاری می آید ؟

تکنولوژی انتقال داده با سرعتی 100 برابر Wifi به چه کاری می آید ؟

چند روزی است تکنولوژیی به نام LiFi بر سر زبان ها افتاده و باید گفت این تکنولوژی ادعای جالبی دارد، سرعتی ۱۰۰ برابر وای فای های معمولی که اکنون در حال استفاده از آن ها هستیم.

دانشمندان ادعا کرده اند که به سرعتی معادل ۲۲۴GB در ثانیه دست یافته اند، خیلی ساده تر بگوییم، دانلود کردن ۱۸ فیلم فول اچ دی در یک چشم بهم زدن!

LiFi را می توان به سادگی در تابش نور از یک لامپ به کار گیری کرد، که هر چه به آن نزدیک باشید نور بیشتری از آن دریافت خواهید کرد، دانشمندان در نقاط مختلف دنیا به این مهم دست یافته اند و بزودی شما با روشن کردن لامپ منزلتان خواهید توانست از اینترنتی با سرعت تقریبی ۱ گیگ در ثانیه درست ۱۰۰ برابر سرعت اینترنتهای کنونی از ان استفاده کنید.

درست شبیه امواج رادیویی، نور هم می تواند جزئی از امواج الکترومغناطیس شود تنها با این تفاوت که نور دارای طیفی ۱۰,۰۰۰ بار بزرگتر از امواج رادیویی است. با توجه به این توضیحات متوجه پتانسیل بالای این تکنولوژی شده اید، با کمک لای فای به جای انتقال اطلاعات از یک جریان داده، هزاران نفر می توانند همزمان از جریان های داده استفاده کنند.

با کمک LiFi می توان انتقال اطلاعات با حجم بسیار بالا را انجام داد، چشمک زدن چراغ های LED یا همان خاموش روشن شدن انها توانایی تبدیل داده هابه کد باینری را فراهم می کند. این چشمک زدن ها در واقع آنقدر تعدادشان زیاد است که با چشم غیر مسلح امکان مشاهده آنها نیست.

این تکنولوژی توسط پروفسور هرالد هاس استاد دانشگاه ایدنبرگ اختراع شده است. در تکنولوژیLi-Fi (مخفف کلمه ی Light Fidelity )

مسلما LiFi برای برچیدن Wifi نخواهد آمد و بدون شک این تکنولوژی ایرادات و کمبودهایی دارد که تا حل تمامی انها این سیستم و تکنولوژی تا بهره برداری راه زیادی دارد. از سویی این تکنولوژی برای انتقال های کلان در مسیر ها و راه های دور نیز کاربرد هایی دارد که دانشمندان را ترقیب به استفاده از این کانسپت جدید در ماهواره های فضایی کرده است.

به هر تقدیر باید صبر کرد و مسیر این تکنولوژی را از دور دید، به اعتقاد بسیاری به زودی شاهد پرورش سیستمی شامل تلفیق دو تکنولوژی Wifi و LiFi خواهیم بود.

۲ دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا