1397-11-26
روانشناسی و موفقیت

ضریب هوشی دوست دوران کودکی تان بر روی شما اثر گذاشته است!

ضریب هوشی دوست دوران کودکی

شاید برای شما نیز بسیار جذاب به نظر بیاید اگر بدانید هم بازی دوران کودکیتان در زندگی شما اثر بسزایی داشته است. دانشمندان با بررسی داده هایی که طی چندین سال از کودکان چند شهر ایالات متحده گرفته شده است، این مسئله را تایید کرده اند که ضریب هوشی دوست دوران کودکی روی افراد موثر است!

شاید برای شما نیز بسیار جذاب به نظر بیاید اگر بدانید هم بازی دوران کودکیتان در زندگی شما اثر بسزایی داشته است. دانشمندان با بررسی داده هایی که طی چندین سال از کودکان چند شهر ایالات متحده گرفته شده است، این مسئله را تایید کرده اند که ضریب هوشی دوست دوران کودکی روی افراد موثر است! در واقع، اگر شما دوستی باهوش داشته اید، بسیار خوش شانس بوده اید؛ همینطور نیز دوست شما! در ادامه با تاثیرات ضریب هوشی دوست دوران کودکی با  نت نوشت همراه باشید.

به زمانی که ده ساله بودید، برگردید و خاطرات آن دوران را به یاد بیاورید. صمیمی ترین دوست شما چه کسی بود؟ چه کارهایی با هم می کردید؟ آیا اثری از رفتارهای او را اکنون نیز در خود می بینید؟ بر اساس پژوهشی جدید در دانشگاه بین المللی ایالت فلوریدا، این احتمال وجود دارد که دوست صمیمی دوران کودکی شما تاثیر به سزایی در زندگی شما ایجاد کرده باشد: ضریب هوشی او احتمالاً بر روی شما نیز اثر گذاشته است.

همبستگی ضریب هوشی در بچه ها

طی یک مطالعه در دست بررسی که در اولویت چاپ مجله PsyArXiv قرار گرفته است، رایان کارلوس ملدروم از دانشگاه بین المللی ایالت فلوریدا و دو دانشجوی همکارش نگاهی به داده های موسسه ملی سلامت کودکان و مطالعات تکاملی بشر در تربیت کودکان و پرورش نوجوانان انداختند؛ پژوهشی که ۱۰ شهر ایالات متحده را شامل هزاران خانوار، از تولد تا ۱۵ سالگی مورد بررسی قرار داد. ملدروم و همکارانش تست های ضریب هوشی ۱۷۵ کودک هدف را در دو بازه زمانی سنی به طور ویژه ای جمع آوری و مورد بررسی قرار دادند؛ یک بار در ده سالگی و بار دیگر در ۱۵ سالگی.

هنگامی که این کودکان، ۱۱ ساله بودند، محققین، صمیمی ترین دوست آن ها را برای تکمیل این تست های متوالی، که شامل یک تست IQ هم می شد، به موسسه دعوت می کردند. وقتی همکاران ملدروم اعداد را تحلیل کردند، متوجه شدند IQ کودکانی که در این آزمایش به عنوان هدف مطرح بودند با IQ دوستان صمیمی آن ها در ۱۱ سالگی، همبستگی زیادی دارد. به لحاظ آماری، این مسئله همانند این است که بگوییم وزن شما با مقدار غذای مصرفی روزانه شما در ارتباط است یا اینکه مدرک تحصیلی شما به سطح دانایی شما وابسته است. عوامل دیگری نیز بر ضریب هوشی افراد، اثر گذار است، اما رابطه جالبی در این مورد خاص وجود دارد.

دلایل زیادی وجود دارد که ضریب هوشی دوست دوران کودکی روی افراد موثر باشد، از جمله، مثل: “کبوتر با کبوتر، باز با باز”. گروهی که وظیفه کنترل عوامل اثر گذار بر این مطالعه را بر عهده داشتند، عوامل دیگر اثر گذار بر ضریب هوشی این کودکان را در سن ۱۰ سالگی در نظر گرفتند؛ از جمله IQ والدین و مقطع تحصیلی، وضع مالی خانواده، ساختار عاطفی خانواده و دیگر فاکتورهایی که ممکن است بر روی نتایج به دست آمده اثر گذاشته باشند. حتی پس از در نظر گرفتن تمام این عوامل، باز هم در آن مورد، همبستگی دیده می شد.

ضریب هوشی دوست دوران کودکی و تاثیرات آن … نتیجه چیست؟

شاید در نگاه اول، این فکر به ذهن شما نیز خطور کند که تست های استفاده شده در این موسسه، بیشتر هوش متبلور را اندازه گیری کرده اند که با هوش سیال در تضاد است. بر اساس اظهارات محققین نیز این مسئله، بسیار قابل تامل است. تیم تحقیقاتی این مقاله ذکر کرده اند : “افراد دارای دوستان صمیمی باهوش تر، ممکن است برای دانایی، توانایی و هوش بالای خود دلیل دیگری مثل وضع مالی بهتر خانواده داشته باشند. همچنین کودکی ممکن است در کلاس، بیشتر به درس گوش کند یا رفتار بهتری از خود نشان دهد که باز ممکن است دوستان آن ها چنین ویژگی هایی داشته باشند.”

پس از دوست صمیمی دوران کودکی خود تشکر کنید. زیرا او باعث شده است که شما باهوش تر شوید! او نیز باید به همین دلیل از شما سپاس گزار باشد.

نویسنده: محمد اکبری

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا